0

Arvo Tarmula: Eesti Minuti ajal võiks jäädvustada paiku, mis muutuvad

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Möödunud aasta 24. veebruaril oli võimalik teha kordumatuid fotosid Rotary klubi meeste püstitatud vabadussamba jääst koopia juures. Foto: Arvo Tarmula
Möödunud aasta 24. veebruaril oli võimalik teha kordumatuid fotosid Rotary klubi meeste püstitatud vabadussamba jääst koopia juures. Foto: Arvo Tarmula

24. veebruaril kell 13.00 kutsuvad Eesti pressifotograafide liit ja riigikantselei kõiki jäädvustama ajaloolist hetke ning pildistama ühe minuti jooksul ümbritsevaid inimesi, meeleolusid, objekte või loodust.

Fotode eesmärk on püüda kinni hetk Eesti Vabariigi 95. sünnipäevast, et ka järeltulevad põlved kogeksid seda päeva ja ajastut. Kõik aktsiooni käigus tehtud pildid kogutakse kokku ja edastatakse koos autori nime ja kujutatu kirjeldusega säilitamiseks Eesti rahva muuseumi.

Pressifotograafide liidu juhatuse liige Raigo Pajula ütles, et pildile püütav on täitsa pildistaja enda valida. Tema sõnul ei pea pildistama inimesi – võib vabalt jäädvustada, milline oli sel hetkel tänavapilt. “Võib ka oma kodus pildistada – näiteks vanaema oma sünnipäeval,” ütles Pajula.

Mitmest Eestimaa paigast on korraldajaile teada antud, et inimesed tulevad selleks hetkeks kokku ja jäädvustavad end ühiselt. Näiteks koguneb Mõisaküla rahvas pilti tegema Eesti piirile.

Pajula ütles, et kavandatud ja lavastatud fotod on igati teretulnud, kuid korraldajad loodavad ka, et pilte tehakse ka n-ö käigu pealt. “Inimesed, kes on sel hetkel tööl, võiksid võtta pildi just töökohast,” tõi Pajula näite.

Pildistamispaika juba kavandav fotograaf Arvo Tarmula soovitas, et hea pildi saamiseks tuleb ettenähtud minuti jooksul “tulistada nii palju, kui torust tuleb” – siis on pärast, mille hulgast valida.

“Minut on nii lühike, et kui sa hakkad veel mõtlema ja liikuma, ongi aeg läbi,” ütles Tarmula.

Tarmula arvates võiks fotografeerida just kohti, mis võivad aja jooksul muutuda.

“Linnust pole eriti mõtet pildistada – see on 1000 aasta jooksul ikka samasugune,” tõi Tarmula näite. Tema arvates võiksid pildistamist plaanivad inimesed juba mõelda sellele, kas seda paika oleks huvitav vaadata ka viie aasta pärast. Nimelt kavandavad pressifotograafide liit ja riigikantselei samasugust pildistamisaktsiooni ka Eesti 100. sünnipäeval.

Pilte ei pea saatma hakkama kohe pärast pildistamist – aega on 10. märtsini. Lehele eestiminut.ee tuleb üleslaadimiskeskkond, kus foto autor täidab ka lahtrid enda ja pildistamispaiga kohta.

* Pilte võib teha 24. veebruaril ühe minuti jooksul, ajavahemikul 13.00-13.01.

* Igalt autorilt oodatakse 10. märtsini ühte fotot, mille saab üles laadida veebiaadressil eestiminut.ee.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz