2

Pressinõukogu taunis Sakalas ilmunud artiklit

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Pressinõukogu arutas Viljandi lasteaia Midrimaa direktori Marika Kissa kaebust maakonnalehes Sakala ilmunud artikli peale ja leidis, et leht rikkus head ajakirjandustava.

6. novembril 2012 ilmunud artiklis „Korruptsioon Viljandis ja Karksis“ on kirjas, et riigikontrolli audit näitas, et kolme Viljandi linnaasutuse juhid on toime pannud korruptiivseid tegusid.

Midrimaa direktor Marika Kissa kaebas pressinõukogule, et artikliga on kahjustatud tema ja lasteaia mainet ning käsitletud teda kurjategijana enne sellekohast kohtuotsust. Kaebaja väidab, et teda ei ole politseisse ütlusi andma kutsutud, talle pole süüdistust esitatud ja liiatigi ei ole tehtud otsust, et ta on korruptiivseid tegusid teinud. Lisaks leidis kaebaja, et artikli pealkiri ja piltide allkiri on eksitavad. Kaebaja ei ole rahul, et talle sõna ei antud, kuigi artiklis on esitatud tema kohta tõsiseid süüdistusi.

Sakala vastas pressinõukogule, et Marika Kissat ei ole käsitletud kurjategijana. Leht lisas, et riigikontrolli audit tuvastas, et Midrimaa lasteaed tellis lasteaia väliskülaliste toitlustamise külalistemajalt Alice, mida pidava osaühingu ainuomanik ja juht on Marika Kissa abikaasa. Riigikontrolli andmetel ei taandanud Marika Kissa ennast konkreetse arve menetlemisest ega andnud huvide konfliktist teada oma tööandjale.

Ajaleht lisas, et artikli aluseks oli riigikontrolli audit, mille kohta saatis riigikontroll pressiteate – seega oli materjal ajakriitiline ja pidi ilmuma järgmise päeva lehes. Ajakirjanik keskendus artiklis Karksi vallavanemale ja teiste asutuste juhte nimeliselt ei mainitud. Lehe kinnitusel lükkas Marika Kissa lehe pakkumise vastulauseks hiljem tagasi.

Pressinõukogu otsustas, et Sakala eksis ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.11. vastu, mis näeb ette, et fotode allkirjad ega pealkirjad ei või auditooriumi eksitada. Samuti rikkus Sakala koodeksi punkti 4.2., mis näeb ette, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Kuna artiklis on esitatud kaebaja kohta tõsiseid süüdistusi, oleks pidanud talle artiklis sõna andma.

Sakala avaldas pressinõukogu otsuse 1. veebruaril.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
a
a

kuda see Läänemaa ja Lääne Eluga seotud on?

Tarmo Õuemaa
Tarmo Õuemaa

Lääne Elu on pressinõukogu liige. Pressinõukogu statuudi punkt 11 kohustab liikmeslehti avaldama pressinõukogu taunivaid otsuseid. See on kirjas siin: http://www.eall.ee/pressinoukogu/statuut.html Kui varem tõlgendasime avaldamiskohustust nii, et see käib ainult taunitava artikli avaldanud lehe kohta, siis nüüd, kui internetileheküljel on ruumi kõigi otsuste avaldamiseks, saame tõlgendada otsuse avaldamise kohustust laiemalt. Sakala kohta tehtud otsus puudutab kaudselt Lääne Elu ja meie lugude allikaid, sest kujundab Lääne Elu igapäevast tööd. Ka läänlased saavad paremat aimu, millised õigused neil on ja mis ohud neid varitsevad, kui nad peaksid ajalehe huviorbiiti sattuma.

wpDiscuz