0

HÕFFile tuleb Eesti juurtega õudusfilmide lavastaja Bill Rebane

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Bill Rebane. Foto: HÕFF
Bill Rebane. Foto: HÕFF

27.–29. aprillil toimuvale Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalile saabub elutööpreemiat vastu võtma USAst pärit Eesti juurtega 75aastane filmilooja Bill Rebane, kes on kultusfilmide “Hiidämblike sissetung” ja “Monster A-Go Go” autor.

1975. aastal madalaeelarvelise õudusfilmiga “Hiidämblike sissetung” (The Giant Spider Invasion) läbimurde saavutanud Bill Rebane on tänavuse HÕFFi peakülaliseks. USAst pärit Eesti taustaga filmilooja on lavastanud kümme täispikka filmi, olles reeglina kõigi oma filmide tootja, operaator, kunstnik, näitleja, produtsent ja helilooja. Esmakordselt linastuvad Eestis festivali raames ka Rebase filmid.

HÕFFi programmijuht Helmut Jänese sõnul on Rebase näol tegu Eesti kontekstis huvitava ja julge filmiloojaga, kes 40 aastat tagasi nägi võimalusi teha ka vähese raha eest filme, mis publikut kinno meelitavad. “Retrohõnguliste, sageli halva ja väga halva maitse piiril sammuvate B-žanri filmide näitamine lisab igale filmifestivalile vürtsi, mille järele on suur nõudlus. Et Eesti juurtega filmimehe loomingut pole kahetsusväärsel kombel tema kodumaal veel näidatud, on meil hea meel, et 75-aastane vanahärra soostus ise meile külla tulema ja oma pikka filmimehekarjääri tutvustama,” rõõmustas Jänes.

Pärast maailmasõda Saksamaalt USAsse elama asunud Bill Rebane alustas 1960ndatel aastatel filmide loomist, tehes koostööd kuulsa õudusfilmide tootja ja lavastaja Herschell Gordon Lewisega. Viimasega koostöös valmis ka Rebase esimene ja üheks kõigi aegade halvimaks filmiks tituleeritud ulmeteos “Monster A-Go Go” (1965). Kümme aastat hilisem film “Hiidämblike sissetung” kuulub toona viiekümne Ameerikas kõige enam kassat teinud hiti hulka, olles tänaseks saavutanud kultusfilmi staatuse.

HÕFF pakub Haapsalu kultuurikeskuses vaatamiseks kahte Rebase filmi: “Hiidämblike sissetung” (1975) ja “Verine lõikus ehk Tiny Tim on Pervo-Mervo” (1987).

Rebasele antakse üle ka elutööpreemia pikaaegse loomingulise panuse eest.

HÕFFi programmis linastub tänavu 21 täispikka filmi kogu maailmast. Lisaks varem väljakuulutatud filmidele on festivalile lisandunud kõrvalprogramm “Friikidele”, mille raames näidatakse uudse ja originaalse lähenemisega madalaeelarvelisi B-filme “Tulnukbikiinide sissetung” (Lõuna-Korea), “Deadball” (Jaapan), “Manborg” (Kanada) ja “Vaginal Holocaust + Lesbos Caged Go Go” (USA). Friigifilmide sektsioonis leiab aset ka Jaapani linateose “Henge” rahvusvaheline esilinastus.

Kuni 1. aprillini maksab HÕFFi sooduspass 25 eurot.

Festivali korraldavad Pimedate ööde filmifestival, Haapsalu linn ja Haapsalu kultuurikeskus.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz