Kaitsetööstuspargi riigi eriplaneeringu asukoha eelvaliku lähteseisukohtade ja mõjude hindamise (sh keskkonnamõju strateegilise hindamise) programmi avaliku väljapaneku ja avalike arutelude tulemused

kliendihaldur

le@le.ee

Kuula artiklit, 3 minutit ja 6 sekundit
0:00 / 3:6

Ajavahemikul 17.10 – 15.11.2024 korraldas Kaitseministeerium kaitsetööstuspargi riigi eriplaneeringu (REP) asukoha eelvaliku lähteseisukohtade (LS) ja mõjude hindamise (sh keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH)) programmi avaliku väljapaneku. 03.12, 04.12 ja 05.12 toimusid REP-i planeeringuala hõlmavates kohalikes omavalitsustes (Pärnu linnas, Lääne-Nigula vallas ja Lüganuse vallas) seitse avalikku arutelu. Avalikel aruteludel tutvustati  kavandatavaid tegevusi ja LS ja programmi dokumenti. Samuti anti ülevaade avaliku väljapaneku ajal esitatud  arvamustest ning Kaitseministeeriumi seisukohtadest nende kohta.

Kokku esitati avalikul väljapanekul 18 arvamuskirja. Arvamusi esitasid lisaks riigiametitele ka eraettevõtted (kaks kirja), kolmanda sektori esindajad (kaks kirja) ja eraisikud (7 kirja) peamiselt Pärnumaalt. Esitatud arvamused liigituvad peamiselt nelja kategooriasse: looduskeskkonna küsimused (kaitstavad liigid, Natura 2000 alad, põhja- ja pinnavesi); inimeste elukeskkonna küsimused (ohutus, häiringud, juurdepääsud); majanduskeskkonna küsimused (metsamajandus, energeetika sh tuuleenergeetika, maavarad ja kaevandamine) ning planeeringust tulenevad küsimused (kaasamine, protsessi selgitamine). Kõikide esitatud arvamuste ning Kaitseministeeriumi seisukohtadega on võimalik tutvuda Kaitseministeeriumi kodulehel olevas koondtabelis https://kaitseministeerium.ee/et/planeeringud/kaitsetoostuspark.

Avalikel aruteludel küsiti ja diskuteeriti sarnastel teemadel. Kõikides piirkondades tunti huvi pargis tegutsema hakkavate ettevõtete ning nende valimise protsessi kohta. Pärnumaal ja Lääne-Nigulas oli palju küsimusi mõjude osas loodusväärtustele. Samuti huvitas kohaletulnuid keskkonna- ja inimeste ohutus ning kaitsetööstuse rajamise vajadus. Lüganuse valla piirkonnas pöörati rohkem tähelepanu seostele piirkonna teiste kavandatavate tegevustega, nt kaevandamine ja tuulepargid. Kaitseministeeriumi ja ka konsultandi Hendrikson DGE ühine vastus muret tekitavatele teemadele oli, et järgmises etapis kõiki mõjusid hinnatakse ning  olulised negatiivsed keskkonnamõjud tuleb välistada.

Artikkel jätkub peale reklaami

Esitatud arvamuste ning Kaitseministeeriumi seisukohtade alusel täiendatakse REP-i LS-i ja mõjude hindamise (sh KSH) programmi. Lõplik dokument avaldatakse Kaitseministeeriumi planeeringu kodulehel hiljemalt järgmise aasta algul. REPi protsess jätkub järgmisel aastal asukoha eelvalikuga ning mõjude hindamisega.

Reklaam