Proviisorid: tänavune gripilaine on raske ja kõige tõhusam kaitse on vaktsineerimine

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Gripilaine on jõudnud Eestisse ja on viimane aeg end selle vastu vaktsineerida, teatab rroviisorapteekide liit (EPAL). Paari nädala jooksul on järsult tõusnud grippi haigestunute arv. Harvad pole klassid, kus suur osa lapsi peavad nakkusega koju jääma. Järjest enam gripihaigeid jõuab ka haiglatesse.

Terviseameti Läänemaa esinduse vaneminspektor Lea Kiis ütles Lääne Elule, et gripp levib hoogsalt terves Eestis ja haigestuvad inimesed kõigist vanusegruppidest alates lastest kuni vanemate inimesteni.

Kiisi sõnul levib Läänemaal peamiselt A-gripp. „Kõik gripidiagnoosid, mis Läänemaa välja on pandud, on olnud A-gripp,” ütles ta.

Lisaks gripile levib hoogsalt ülemiste hingamisteede haigused. Neisse haigestumine oli eelmisel nädalal 100 000 elaniku kohta 335,2, grippi haigestumus 9,9.

Proviisorapteekide liidu andmetel kuulutas Läti neljapäeval gripiepideemia alanuks, USA haiguste kontrolli ja tõrje keskus on andud teada, et sel aastal leviv gripp on raskekujuline, haiglasse jõuab enam haigestunuid kui tavaliselt. Kuna inimesed on COVID-19 pandeemia ajal õppinud või töötanud peamiselt kodus ja ei ole haigusetekitajatega kokku puutunud, siis on nende kaitsevõime tõenäoliselt nõrgenenud. Seetõttu haigestutakse kergemini, seda nii grippi kui ka teistesse hingamisteede haigustesse.

Eesti Proviisorapteekide Liit (EPAL), mis ühendab ligi 300 apteeki üle Eesti, tuletab meelde, et kõige tõhusam viis viirusega võitlemiseks on end vaktsineerida. Gripi vastu saab vaktsineerida apteekides üle Eesti, aja saab kinni panna internetis või telefoni teel. Samuti saab vaktsiinisüsti ka perearsti juures või vaktsineerimiskeskuses.

„Praegu on väga viimane aeg on gripisüst teha,” ütles Kiis.

Täna vaktsineerides saavutatakse immuunsus kahe nädalaga, enne viiruse oodatavat haripunkti jaanuaris. Sel aastal on riik laiendanud ka riskirühmade valikut, kes saavad end vaktsineerida tasuta. Apteegis saavad tasuta vaktsiinisüsti 60+ vanuses inimesed, lapsed kuni 7 eluaastani (kaasa arvatud), lapseootel naised, täpsemalt selgitab vaktsineerimist läbiviiv tervishoiutöötaja.

EPALi juhi Ly Rootslase sõnul on nakatumine piirkonniti ulatuslik ja viiruse haripunkti on oodata uue aasta alguses. „Gripihooaeg on alanud tänavu pisut varem kui eelnevatel aastatel. Kindlasti tuleks vaktsineerida, eriti riskirühma kuuluvatel inimestel, sest gripp on raske kuluga haigus. Vaktsineerimine annab tüsistuste tekkimise vastu parema kaitse ning väheneb nende haiguste tõttu haiglaravile sattumise risk.“ Rootslane lisas, et oluline on hoiduda ka teiste nakatamisest, haigena tuleks püsida kodus.

Lähemat infot gripi vastu vaktsineerimise kohta leiab veebilehelt www.vaktsineeriapteegis.ee

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
7 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Nonoh
1 aasta tagasi

Kes soovib, võtku mu süst ka.

Järjekordne
1 aasta tagasi

PK artikkel.

Juku
1 aasta tagasi

Ainult idioot laseb ennast vaktsineerida, või kaasuvate haigustega..

Oeh,
1 aasta tagasi

hakkab jälle pihta see nõela otsa toppimine!

Nimi (kohustuslik)
1 aasta tagasi
Reply to  Oeh,

Kedagi ei topita nõela otsa, ära ohi!

Einomuidugi
1 aasta tagasi

Kuidas ei topita? Pimesikku mängime siin?

Nimi (kohustuslik)
1 aasta tagasi
Reply to  Einomuidugi

Teie valite ikka palvehelmeid!