Kuidas kaitsta kontol olevat raha inflatsiooni eest?

Lääne Elu

info@le.ee

Swedbank Investeerimisfondid ASi juht Age Petter. Foto erakogu

Praegune investeerimiskeskkond on kahtlemata keeruline, kus isegi kogenud investeerijatel tundub olevat raskusi olukorrast ja riskidest tõele lähedase olukorra manamisel. Maailmas ongi parasjagu palju toimumas, mis mõjutab ettevõtete ja kogu majanduse käekäiku – ülikiire inflatsioon, sõda Ukrainas ja energiakriis, kui nimetada vaid mõnda kõige olulisemat turge mõjutavat tegurit eelolevatel kuudel.

Ühest küljest loob see palju võimalusi riskialtidele investoritele, kes turu liikumisi ja trende peaksid oskama õigesti ette näha. Samas, mida soovitada meelerahu otsivale inimesele, kellel on vabu vahendeid, aga ei soovi, et inflatsioon sellest lõviosa ära „sööb“? Või mida soovitada juhul, kui investeerimine on võõras ja hirmutav, samas vaba raha niisama kontol hoida ei taha?

Vastus sellele on tegelikult üpris lihtsakoeline. Üks parimaid võimalusi investeeringuteks, mis kahjuks paljudel  kipub meelest ära minema, on sellistel puhkudel III pensionisamba fondid.

See on samasugune isiklik rahatagavara nagu investeering mõnda kaubeldavasse aktsiasse või fondi, kuid pole teist sellist võimalust, kus tururiskid on osaliselt maandatud tänu riiklikule maksusoodustusele: kindla limiidini saab igalt sissemakselt investor 20 protsenti tulumaksu tagasi.

Aasta lõpuni on jäänud veel vaid kolm kuud, et kasutada  võimalikult suures osa ära käesoleva aasta maksusoodustus. Jaanuarist alates investeeritud summadelt saab tulumaksutagastuse juba 2024. aastal. Fondide valik on tänapäeval lai ja igaüks saab valida omale sobivaima. Saab valida puhta aktsiafondi maailmaturu kapitalisatsiooni järgi ehk indeksfondi, saab valida aktiivselt juhitud fondi, kus fondijuht on teinud teadlikke valikuid maailma ja kohalike investeeringute hulgast, et tuua kliendini parim riski ja tulususe suhe. Fondi valides tasub kindlasti silmas pidada ka fondi jätkusuutlikkust.

Kehtiva korra järgi saavad kõik inimesed, kelle töötasult makstakse tulumaksu, kasutada maksusoodustust kuni 15 protsenti ulatuses oma brutosissetulekust. See tähendab, et keskmist brutopalka ehk 1693 eurot teeniv inimene, saab maksimaalse maksusoodustuse kasutamiseks teha aasta jooksul 3047 euro eest sissemakseid. Selle tulemusel võidab ta tulumaksu tagastuse näol järgmise aasta veebruaris 609 eurot. Brutosissetulek ei ole vaid palk vaid arvestusse lähevad ka muud, Eestis tulumaksuga maksustatud sissetulekud.

Maksimaalseks sissemakseks, millelt tulumaksu tagastatakse, on 6000 eurot aastas. See tagab 1200 euro suuruse tulumaksutagastuse ehk ühekordse tootlusena 20 protsenti aastas. Pensionikogumise puhul võiks aga investeeringu ajahorisont olla pikk, mis omakorda aitab suurendada tõenäosust positiivset  tootlust oodata ka investeeringult endalt. Sest pikaajalise investeeringu puhul on langusepisoodid aktsiaturgudel pigem ostuvõimaluseks.

Isegi kui panustada III sambasse väikeste summadega on eeldatav pensionipõlveks kogutava investeeringu väärtus suureks abiks muretumaks eluks. Iga kuu näiteks 50 eurot panustades ja eeldades investeeringule väga  tagasihoidlikku 3-protsendilist tootlust, koguneb 30 aasta pärast ligi 30 000 eurot. Sellel lisaks on aastate jooksul riigilt tulumaksu tagastuse näol laekunud veel 3600 eurot.

Kolmas pensionisammas on kindlasti ka üks soodsaimaid võimalusi raha kogumiseks. Näiteks Swedbanki fondide puhul on tasud alates 0,29 protsendist ning alates eelmise aasta sügisest ei võta pank ühtegi muud lisatasu.

Pikaajalise investori jaoks, kes veel ei ole enda jaoks tööle pannud III samba maksusoodustus, on praegu kindlasti sobiv hetk seda kaaluda ja sellega oma tulevikku kindlustada. Eriti olukorras, kus tururiskid on kõrged ja seisva raha väärtus kahaneb.

Age Petter

Swedbank Investeerimisfondid ASi juht

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
12 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
aga
1 aasta tagasi

30tuhat praegu ja 30tuhat 30 aasta pärast pole ju ilmselt enam mingi raha……

Teasa
1 aasta tagasi
Reply to  aga

Peate veel mõtlema!

Külamees
1 aasta tagasi

Igaüks oma liistude juurde. Viimane UV faktor oli sellest. I Neivelt seletas viiel erineval moel, kuidas igasugune fondindus oli muretut finantssõltumatut (nii seda reklaamitakse) tulevikku silmas pidades omal kohal kui rahal oli veel mingi reaallmajanduslik kate, keskpangad tegelesid raharingluse reguleerimisega jne. Kui sellest 90-natel kogu maaailma läänestumise tuhinas loobuma hakati, ja peale 2008 kriisi täiesti nurka visati, siis enam mitte. Aga “rahatargad” naised seal ja siingi ei lasknud end tühistest numbritest heidutada – tehke aga fonde juurde. Müts maha nende kangelasliku usu ees. Peavoolu poliitikud ka ei saa ju tunnistada, et meie tegime need fondid just siis kui see asus… Loe rohkem »

Teasa
1 aasta tagasi
Reply to  Külamees

Majandus areneb niikuinii edasi tõusvas joones, nii et samamoodi kasvavad ka firmade varad ja globaalne haare. Süsteem jääb ikka samaks ja samaks ka fobdide tootlus. Lihtsalt uusi vahendeid kus oma rahanatukest kaitsta ja kasvatada on juurde tulnud. Erinevate riskitasemetega küll, kuid valikuvõimalus on ikka vägagi laiaks läinud.

raiska
1 aasta tagasi

kohe ära

Puhas sisuturundus...
1 aasta tagasi

…ehk – andke oma raha (Swedpanga) pensionifondidele. LE peab seda artikli juures kindlasti mainima, aga ei midagi.

Nojah
1 aasta tagasi

Tegelikult on seal suurepäraseid valikuid, kui põhjalikult uurida ja endale selgeks teha mis ja kuidas. Muidugi soovitavad nad aktiivselt juhitavaid fonde, et teenida teenustasude pealt, kui võrreldes passivse fondiga on pikas plaanis tootlus samaväärne. Fondidesse on tegelikult mugav investeerida. Kui sa kõvem tegija oled ja suudad fonde ületada, siis loomulikult pole vaja sinna torkida, aga eeldan, et see nõuab suurt pühendumist ja lisaajakulu ja seegi ei taga alati ju Buffetist paremat tulemust.

ei usu
1 aasta tagasi
Reply to  Nojah

Suurepärased valikud, mis tagavad tootlikkuse 25%, et tasandada inflatsiooni kahju!? Kui varemalt ei suudetud toota isegi 3-4 %, aga üksi haldamise tasud tegid haldurid rikkaks. Ei usu seda mesijuttu.

Seikspiir
1 aasta tagasi
Reply to  ei usu

Tänast inflatsiooni muidugi ei ületa, kuid kadusid on võimalik vähendada.
USA aktsiaturu viimase 100 aasta keskmine tootlus on 10,3% aastas. Seega osta mõnda laiapõhjalist USA indeksit ja oota.

Näedsa
1 aasta tagasi
Reply to  Seikspiir

Sõja ja ravimitöösusesse investeerimine pole kordagi pettumust valmistanyd. Sõda käib koguseaeg ja viiruseid tuleb ka pidevalt juurde. Ei pea palju peakest varvama

ühe
1 aasta tagasi
Reply to  Nojah

poeskäiguga Maximas sooduskaupa ostes on tootlus suurem, kui aasta panga kontol rahal seista lasta

Näedsa
1 aasta tagasi
Reply to  ühe

Pangakontol muidugi. Teema ei ole pangakontol raha hoidmises.