Lugeja küsib: kuidas pean perepuhkuse soovist teada andma?

Lääne Elu

info@le.ee

Kas perepuhkuste korralduse muutusega muutusid vanemapuhkustele jäämisest ette teatamise tähtajad? Kui tahan puhkust võtta, kas pean tööandjale 30 kalendripäeva ette teada andma? 

1. aprillil jõustusid vanemahüvitiste ja -puhkuste korra muudatused, millega soodustatakse töö ja pereelu ühitamist ning muudetakse süsteemi lapsevanemate jaoks paindlikumaks ja lihtsamaks.

Muutusid ka perepuhkuste kasutamise etteteatamistähtajad. Emapuhkusele, isapuhkusele, vanemapuhkusele ja lapsendajapuhkusele jäämisest tuleb tööandjat ette teavitada vähemalt 30 kalendripäeva, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Ema- ja isapuhkuse puhul kohustuslik etteteatamistähtaeg ei kohaldu juhul, kui etteteatamist ei saa asjaolusid arvestades mõistlikult eeldada. Siin on eelkõige mõeldud olukordi, kui laps sünnib eeldatavast sünniajast varem.

Lapsepuhkust saavad alates 1. aprillist kasutada mõlemad vanemad eraldi 10 tööpäeva ühe lapse kohta kuni lapse 14aastaseks saamiseni. Kui töötaja soovib kasutada 1-15 kalendripäeva lapsepuhkust järjest, tuleb sellest ette teavitada endiselt 14 kalendripäeva. Erandina tuleb ka lapsepuhkusele jäämisest teatada ette 30 kalendripäeva, kui töötaja soovib kasutada puhkuse ajakavasse märkimata lapsepuhkust järjestikku rohkem kui 15 kalendripäeva. See tähendab, et töötaja kasutab lapsepuhkust korraga rohkem kui ühe lapse eest.

Puhkuste ajakavasse märkimata põhipuhkuse kasutamisest etteteavitamise tähtaega ei muudetud ning see on endiselt 14 kalendripäeva.

Töötaja peab puhkusesoovist teavitama nii tööandjat kui ka esitama taotluse ise läbi Sotsiaalkindlusameti iseteeninduse. Portaalis näete ka seda, milliseks vanemahüvitiseks ja -puhkusteks teil õigus on.

Sandra Kuus

Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments