Eugen Veges: maksudega trikitamisest

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Eesti maksulaekumine kasvab jõudsalt, maksudega trikitamine jätkub. Maksulaekumiste ja majanduskasvude perioodilised võrdlused näitavad, et maksulaekumine suureneb (protsendiliselt) kohati kaks korda majanduskasvust kiiremini, kirjutab Eugen Veges (pildil).

Vaatamata jõudsale maksutulu kasvule otsitakse võimalusi, kuidas inimestelt veelgi enam raha kätte saada. Maksumäärade tõstmise ja uute kehtestamise põhjendused on naeruväärsed. Tervise eest hoolimist (alkoholiaktsiisi, suhkrumaksu jmt) ei tasu maksude tõstmisel põhjenduseks tuua. Maksude tõstmise eesmärk on koguda suuremaid makse.

Kui maksulaekumine suureneb (üldisest) tulubaasist kiiremini, siis peab maksukoormus kasvama. Oponeerijad väidavad, et maksukoormuse indikaatori järgi on eestlaste maksukoormus mõõdukas. Tegemist on pooltõega. Indikaator on üks näitajatest. Üksikule tuginemine moonutab pilti. Mainitu ei kajasta varjatud maksusid.

Tulumaksumäära langetamise varjus töötuskindkustusmaksu (fiskaalpoliitiline atribuut) kehtestamine kasvatas eestlaste maksukoormust. Statistika seda ei kajasta. Töötuskindlustusmaks ei paigutu raamatupidamislikult maksureale. Ka osaline haigusrahade maksmise erasektorile (sh haigetele) kohustuseks tegemine kasvatas maksukoormust. Riigilõivude kulupõhisest kõrgem tase on maks, mida maksukoormuse indikaator ei sisalda.

Maksutulu kasvatamine ei tohi eesmärgiks olla. Ekstensiivse (kvantiteedi suurendamine) lähenemise asemel tuleks panustada efektiivsusele (maksuraha otstarbekamale kasutamisele). Maksumäärade tõstmistele põhjenduste leidmise asemel tuleks mõelda, kuidas inimeste maksukoormust langetada.

Alkoholiaktsiisi tõstmise ja inimeste tervise eest hoolitsemise vahel puudub võdlusmärk. Tegemist on sooviga kasvatada rahavoogusid. Seda tuleb tunnistada. Selgus võimaldab mõistmist, soosib debateerimist.

Kõik liiast on kahjulik. Olgu tegemist alkohoolsete jookide või toidu tarbimisega, sportimisega või mõne muu tegevusega. Liigne istumine või voodis lesimine murrab tervise.

WHO (maailma terviseoroganisatsioon) alkoholieksperdina ja Soome alkoholiuuringute juhina tegutsenud Kari Poikolainen kinnitab (uuringutele tuginedes), et mõõdukas koguses alkoholi tarbimine on täiskarsklusest tervislikum. Sellise rangi mehe seisukohti tuleb usaldada. Asi pole niivõrd isegi usaldamises, kuivõrd ühtede uuringutulemuste kummardamises ja teiste maha tegemises.

Toit koosneb valkudest, rasvadest, süsivesikutest. Nende ületarbimine kahjustab tervist. Nii nagu teeb seda alkoholi või suhkru (üks süsivesikute esindajatest) ületarbimine.

Valkude liigtarbimine põhjustab osteporoosi, neeruhaigusi, kuseteede kaltsiumkivisid ja mõnesid vähivorme. Loomaarstina nägin (mitme kuu vältel) karusloomadele rikkaliku valgusisaldusega toidu manustamisel „valgumürgistuse“ nähtusid, mis avaldusid loomade loidusega, vereseguse uriiniga ja järglaste saamise raskustega. Valguosa langetamisega (süsivesikutega asendamine) hälve kadus.

Süsivesikuterohke toidu tarbimine on paistab süütuna, kuid ka selle ületarbimisel ladestuvad rasvad organismi.
Rasvad on halvimad. Kui organismi energia bilanss (tarbitav ja kulutatav) pole tasakaalus, siis moodustab rasv rasvkudesid, mis viib ülekaallisusele ja rasvumiseni. Haiguste loetelu, mis sellele järgneb läheks pikaks.

Põhjendusi maksude kasvatamiseks leiab alati. Rasvasematele toiduainetele suurema, valgu ja süsevikuterikkamatele väiksema maksu kehtestamisega koguksime kopsaka summa. See poleks aga õige.

Olen jälginud maksude tõstmiste ja kehtestamiste põhjendamisi. Piinlik hakkab. Kas kodanikke tõesti peetakse nii rumalateks, et kondi viskamisest piisab, et nende rahakoti kallale minna. Kui on makslaekumisi vaja kasvatada, siis tuleb seda ka välja öelda. Inimeste tervise eest hoolitsemine jäägu tervishoiuvaldkonna pärusmaaks.

Oleme tarbimismaksude kogumise poolest Eurotsoonis agaramad. Käibemaksumäär on Eurotsooni keskmine, kuid teiste riikide erandid teevad meist suuremad maksukogujad. Eurotsooni keskmine käibemaks toiduainetele ei ületa 10 protsendi taset, meie kogume 20%. Kulutused toiduainetele moodustavad suure osa kulutustest. Tervise seisukohast lähtudes tuleks toiduainete käibemaksu langetada, kuna soodsamad hinnad tagaksid mitmekülgsema ja taskaalustatuma (valkude, rasvade ja süsivesikute õige vahekord) toidu lauale.

Maksulaekumise kasvatamine maksusüsteemi muutmise kaudu pole põhjendatud. Lähenemine pole jätkusuutlik.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
uskmatu toomas
6 aastat tagasi

Muidugi oleks pidanud kohe paika panema astmelise tulumaksu astmed st 600 – 1000€ 10%,üle 1500€ 20 %, üle 2000€ 25%,üle 2500€ 30% ja üle 4000€ teenivad 50%.
Alampalk 600€ ja maksuvaba tulu 600€kuus.

Vatla külamees
6 aastat tagasi

Magamiskogu liikmed või Toopeale magama kogunejad. Meedias avaldatud magamiskogu liikmete pingereast on aktiivsed ca 30 %, MOTT.

samasugune
6 aastat tagasi

trikitamine toimub nn. üksi elava pensionäri toetusega, kui laps või lapselaps on korterisse sissekirjutatud pühi suu puhtaks, aga kui magad 4 aastat riigikogus, saad pidevalt palgatõusu ja kopsaka pensioni, vaatamata sellele, et magatakse seal kollektiivselt