Homme, 20. märtsil tähistatakse kogu maailmas suutervise päeva, mille eesmärk on tõsta teadlikkust suuhügieeni olulisusest. Ehkki hammaste pesemine on elementaarne osa argipäevast, teevad inimesed seejuures sageli levinud vigu. Signali brändijuht Marit Soha annab ülevaate põhitõdedest, mida hammaste pesemisel silmas pidada.
Vali õiged töövahendid. Sobiva suurusega hambahari võimaldab ligipääsu suu erinevatele tasapindadele. Valides väiksema peaga harja, pääsed paremini ligi ka tagumisetele hammastele. Enamiku inimeste jaoks on sobivaim pehmete harjastega hambahari. Seevastu kõvad harjased võivad kahjustada iget ning põhjustada ebamugavusi. Hambapasta valikul on oluline veenduda, et see sisaldaks fluoriidi.
Võta harjamiseks aega. Tervete hammaste tagamiseks pese hambaid hommikul ja õhtul ning jälgi, et kulutaksid harjamisele 2-3 minutit. „Tegelikkuses kulutavad paljud inimesed sageli hammaste harjamisele oluliselt vähem aega ning seetõttu tasub olla leidlik ja mõelda, kuidas end motiveerida. Levinud on näiteks teleri vaatamine hammaste harjamise ajal – nii möödub aeg märkamatult ning teed oma hammastele teene,“ soovitab Soha.
Harja õigesti. Hammaste harjamisel on olulisel kohal õige tehnika. Hoia hambaharja käes nagu pliiatsit, igemete suhtes 45-kraadise nurga all. Liiguta hambaharja lühikeste vibreerivate liigutustega edasi-tagasi ning keskendu hoolikalt kõikidele hammastele. Lisaks hammastele on oluline harjata ka keelt.
Väldi ülepesemist ja jõudu. Hambaid ei ole soovitatav pesta üle kolme korra päevas. Hambaid pestes väldi liiga tugevat harjamist, kuna nii võid vigastada igemeid ja hambaemaili. Kuna hambakatt eemaldub võrdlemisi kergesti, piisab õrnast harjamisest.
Hoolda oma hambaharja. Pärast iga pesukorda loputa hambahari hoolikalt kuuma vee all – nii vabaned pisikutest ning hambapasta jääkidest. Pärast kasutamist aseta hambahari spetsiaalsesse hoidjasse või topsi püstises asendis, et harjased saaksid kuivada.
Vaheta hambaharja regulaarselt. Millal viimati oma hambaharja vahetasid? Sageli kipub hambaharju uuendamine meelest ära minema, ent aja möödudes kaotab iga hari oma kvaliteedi. „Soovitatav on vahetada hambaharja iga kahe või kolme kuu tagant. Hea on jälgida ka hambaharja välimust – kui harjased on kaotanud oma elastsuse ja hakkavad väljapoole kalduma, on aeg soetada uus hambahari,“ selgitab Soha.