1

Andres Herkel: Allalastud lennuk mõjutab Vene-Ukraina konflikti

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Oma koledal kombel võib Malaisia reisilennukiga toimunul olla mitmeti otsustav mõju Vene-Ukraina konfliktile. Esiteks ei ole pärast seda enam nii, et Lääs Vene-Ukraina teemast väsib. Vastupidi, too massimõrv – tahtlik või tahtmatu – paneb Vene Ukraina küsimusele palju teravama fookuse, kirjutab riigikoguliige Andres Herkel (pildil).

Andres HerkelTeiseks on Venemaal hirmus raske veenda, et toimunus on süüdi Ukraina. Putini öisel avaldusel on kaks motiivi. Vastutab riik, kelle õhuruumis kõik toimus ning midagi poleks juhtunud, kui Ukraina oleks separatistide suhtes vagur. Versiooni, et allatulistajad võisid olla ukrainlased ta isegi ei esita. Mis aga ei tähenda, et seda müüti ei looda Venemaal sisetarbimiseks.

Eile esitas toimunu kohta selge versiooni Ukraina, näidates mitme argumendiga, et süüdi on venemeelsed. Peagi võivad samadele järeldustele jõuda rahvusvahelised eksperdid. Vahendid reisilennuki allalaskmiseks olid need, millega Venemaa nn. Donetski separatiste varustas. Sõjardid läksid hoogu ja eksisid.

Selline allatulistamine ei saanud olla ühegi osapoole huvi. See aga ei tähenda taas, et Kreml mingilgi moel vastutuse võtaks. Vihkamine ja läänevastasus võib muutuda veelgi agressiivsemaks. Midagi on taas vaja teha selleks, et venelaste endi ajusid pesta ja kriitilist avalikkust vaigistada. See aga on taas ütlemata ohtlik.

Läänel tuleb aga mõelda taas veel tugevamatele sanktsioonidele, et Venemaad korrale kutsuda. Mistrali tehing, mille kriitika näis juba vaibuvat, muutub Prantsusmaale uuesti väga ebamugavaks teemaks ja nõnda edasi.

Kuid ootame ära. Igal juhul on toimunud midagi väga traagilist, millel on sündmuste käigule paratamatu mõju. Ja selline mõju, mida paari päeva eest keegi ette näha ei osanud.

Andrs Herkel
www.herkel.net

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Aga Venemaa
Aga Venemaa

Rääkis eile kell 20 uudistes , et Ukraina valitsus vastutab selle teo eest ! Kui lugesin õnnetusest, siis tahtsin kangesti teada , mida PBK asjast arvab . Vaatasingi uudistest , kuidas Vene arvates asi oli . Näidati isegi seda lennuki juhuslikku allatulistamist Ukrainas , mis toimus 2001, aastal, kus õppuste käigus rakett sattus lennukile nii lähedale , et plahvatas .Tollane president L. Kutshma õigustas ennast sellega , et “kõigil võib juhtuda “! Kõike sada näidati rahvale, et ennast nö. puhtaks pesta !

wpDiscuz