0

Keskkonnaamet: Veelindude toitmine rikub rändeinstinkti

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Inimeste toitmise tulemusel ei lenda luiged lõunasse ning on talvel hädas. Foto: Arvo Tarmula
Inimeste toitmise tulemusel ei lenda luiged lõunasse ning on talvel hädas. Foto: Arvo Tarmula

Keskkonnaamet palub inimestel mitte toita sinikael-parte ja kühmnokk-luiki, et nad säilitaksid oma rändeinstinkti ja lendaksid oma loomulikele talvitusaladele.

Veelindude normaalne käitumine on rändamine lõuna- ja läänepoolsetele talvitusaladele. Seetõttu pole mõistlik neid toita, sest nii meelitame neid paigale jääma.

„Linde toites meelitame neid muutma oma käitumisharjumusi, see aga on halb ja kohati ka ohtlik nii lindudele kui ka inimestele,“ selgitab keskkonnaameti looduskaitsebioloog Tõnu Talvi.

Inimese naabrusesse peatuma meelitatud veelinnud kaotavad olulise osa oma füsioloogilisest võimekusest ja instinktidest. Linnud minetavad loomupärase rändeinstinkti, muutuvad kergesti kättesaadavaks kiskjatele ning ebanormaalselt suurearvuliselt ja tihedalt koos esinedes nakatuvad ja levitavad üksteisele kergesti haigusi. Inimesele võivad haiged linnud lähedase kontakti tõttu samuti ohtlikuks muutuda, põhjustades sanitaarselt ja ka otseselt ohtlikke olukordi.

„Pakkuda veelindudele saiatooteid on väga levinud viga, mida inimene teeb. Sai on lindude jaoks võõras toit ning kahjustab nende seedeorganeid ja tervist üldisemalt. Emotsionaalselt palju nauditavam on jälgida lindude loomulikke eluavaldusi, näiteks sügisrände,“ sõnab Talvi.

Tehisliku ja lindude tervisele otseselt kahjuliku toiduga sinikael-parte ja kühmnokk-luiki toites käitub inimene väga lühinägelikult, nõrgestatakse oluliselt nende lindude lennuvõimekust ja pikemas perspektiivis ka järgmise kevade sigimisedukust.

Veelindude jaoks on parim käituda oma aastatuhandete jooksul väljakujunenud looduslike instinktide järgi ning ilmade külmenedes ja loodusliku toidu kättesaadavuse halvenedes lennata talvitumiseks sobivamatele veekogudele. Linde toites toetab inimene looduses erandeid, ebaloomulikku käitumist ja looduslike seaduspärade nõrgenemist.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz