Linnagaleriis avatakse täna Eesti maaliliidu näitus

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Ilmar Kruusamäe. "Tulirott".
Ilmar Kruusamäe. "Tulirott".

Haapsalu linnagaleriis avatakse täna, 6. juulil kell 16 Eesti maaliliidu näitus „Ars longa, vita brevis!“.

Eesti maaliliidu „Ars longa, vita brevis!“ näituse kontseptsiooni aluseks on vanusegrupp kunstnike 50+. Need kunstnikud on praeguse aja klassikud, kuid kunagise aja vihased noored tegijad – Andres Tolts, Jaak Arro, Ilmar Kruusamäe, Peeter Mudist, Toomas Vint, Urmas Pedanik, Ado Lill ja Andrus Rõuk.

Kas praeguses noortekeskses ühiskonnas on ruumi veel neile vihastele maalijatele või suunatakse nad vaikselt muuseumi tagaruumi tolmustele riiulitele oma väljateenitud puhkust nautima?

See ei ole nostalgiline muuseuminäitus, vaid vähemalt sama vihane taastulemine, et näidata oma oskusi ja kogemusi neile, kellele kunstiharidus on muutumas vaid huvitavateks lugudeks kaugest minevikust. Nende maalide ja tegijate sisse on põimitud lood, mida ei eksponeerita räigelt ja otse mõistes „tempel mällu igaveseks“, vaid tollele ajale omaselt, suletud suude ja peidetud sõnumitena. Ilma nende tööde ja tallatud radadeta ei oleks tänase päeva noored vihased oma kunstiharidust omandanudki. Elu on protsess, kus oma olulist rolli mängivad selle kõik etapid, ilma eelmise sammuta ei oleks järgmist.

Näitusel eksponeeritud tööd on olulised selle poolest, et need maalid pole erinevatel põhjustel uusi omanike leidnud muuseumide, kogujate ja ostjate näol. Need on maalid, mida kunstnik isiklikel põhjustel pole soostunud müüma: on maalinud n-ö endale, need on jäänud pereringi, läinud sõprade kätte kingiks või ei ole need lihtsalt omal ajal müügiks läinud, kuna pole olnud „hitt-tööd“.

Vanade maalidega astub dialoogi Soho Fondi video, mis kujutab aega, kui asjadest pidi veel rääkima läbi lillede, aga siiski voolas šampust ojadena ja maal oli veel maal selle parimas mõttes. Neile lisab oma kaasaegse külma ja uuriva noodi kuraatoripoolne installatsioon, kes olusid teadmata saab ajalugu vaid aimata ja vaadelda alkeemikuna.

Näitus jääb avatuks kuni 29. juulini.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments