Viktor Vassiljev: ühiskonna tulevik on lapsed

Lääne Elu

info@le.ee

Riigikogu liige Viktor Vassiljev (Keskerakond)
Riigikogu liige Viktor Vassiljev (Keskerakond)

Keerulised ajad nõuavad erakondadelt keerulisi otsuseid. Aga vahel ka üpris lihtsaid.

Mis võib kellelgi olla selle vastu, et tõsta toetusi lastele? Jah, toetame Ukrainat ja aitame põgenikke, aga iga kriis ja sõda saab ükskord läbi, ja siis tuleb meil ühiskonnaga edasi minna. Ühiskonna tulevik on lapsed. Neid sünnib Eestis niigi vähe. Lastesse tuleb investeerida samamoodi, nagu sõja ajal investeeritakse tankidesse. See on strateegilise tähtsusega ülesanne. Sõdu võidetakse mitmel moel, revolutsioone tehakse mitmel moel, aga Euroopas käiva sõja ja terendava vaesuskriisi võidame sellega, et lastel on kõht täis ja riided seljas. Eeskätt just paljulapselistes peredes – nendel on kõige raskem, aga nende panus meie ühisesse tulevikku on ka kõige suurem.

Keskerakond andis riigikogu menetlusse seaduseelnõu, mille kohaselt suureneb lapsetoetus 100 euroni iga lapse eest, lisatakse 700 eurot igakuist lasterikaste perede toetust neile, kes kasvatavad kolme kuni kuut last, ning 900 eurot igakuist lasterikaste perede toetust neile, kes kasvatavad seitset ja enamat last. Indekseerides toetused, sidudes need elukalliduse tõusuga, et ei peaks igal aastal sel teemal uuesti poliitiliselt kauplema. Miks just praegu? Sest praegu käib sõda ja pole aega oodata. Ukrainas lendavad mürsud, meil lendavad hinnad.

Aprillis oli inflatsioon 19 protsenti, sellist ei ole Eestis paarkümmend aastat nähtud. Hüppeliselt kasvanud energia, kütuste ja toiduainete hinnad on mõjutanud perede hakkamasaamist ning tabanud väiksema sissetulekuga peresid. Kiire hinnatõus jätkub ja ohus on paljude laste heaolu. Ausalt öeldes ei oska pisaraid valada, kui mõnel rikkuril kümnest miljonist vaid viis alles jääb. Aga kui 21. sajandil ei saa Euroopas mõni laps kõhtu täis, pole see enam aktsepteeritav. Nagu ei ole aktsepteeritav ka 21. sajandil Euroopas peetav sõda. Just sellepärast tulebki asjaga tegeleda erakorraliselt ja kiirelt.

Keskerakonna sammule on riigikogu kuuest erakonnast andnud oma toetuse viis. Kuidas hääled tegelikult jaotuvad, me praegu veel ei tea. Poliitikas, nagu sõjas, on tõde sõjasaladus, avalikult räägitakse seda, mis hetkel kasulik. Vahel käib ka desinformatsioon asja juurde. Miks Reformierakond vastu punnib ja mis sõjaplaanid tal tegelikult olid, kui teatas, et on Keskerakonna initsiatiivi peale solvunud – seda me ei tea. Sõjasaladus. Kas tahtis ise lastetoetustega välja tulla või pidas oma tuulikuid tähtsamaks. Või tahab väärtuslike häälte eest midagi välja kaubelda. Kui Reformierakond ei ühine, kaotab ta selle lahingu igal juhul, lastetoetuste pakett võetakse vastu kas temaga või ilma, ainult enne langemist tulistab endale veel jalga.

Igatahes näeb asi Reformierakonna poolt praegu välja nii, et kodus pole tilkagi viina, aga Keskerakond ostab lastele terve pätsi leiba. Jah, riigil on tõesti tähtsaid huvisid. Jah, jäävad mõned kilomeetrid neljarealisi maanteid ehitamata. Ainult et riik oma eelarve, seaduste ja maksudega on siiski olemas rahva jaoks, mitte vastupidi. Ja kui riik tahab, et rahvas teda toetaks, peab hoolitsema, et rahvas ikka alles oleks. Tänased lapsed ongi see tulevane rahvas.

8 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Nimi
28 päeva tagasi

Selmet lastetoetusi nö lennukilt külvata tegelege valitsuse tasemel miinimumpalga tõstmisega kiirkorras 1000 euroni. Kasu saav sihtrühm on oluliselt suurem ja valijaskond suureneb, see tekitab inimestes motivatsiooni TEHA TÖÖD ning kuna laste arv peres on sageli suurem just kehvema sissetulekuga inimestel, toetab see meede olemasolevaid ja tulevasi lapsi tõhusamalt ning suunatumalt kui lastetoetuste masstõstmine. See suunaks ettevõtjaid otsima nutikamaid lahendusi, areneks teadus, tekiksid uued ükssarvikud, nutikad inimesed tunneksid end vajalikuna, vähemnutikad asuksid arenema, inimesed kogeksid, et RAHA TEKIB TÖÖGA (mitte laste “tootmisest”), lastekodude ja lastekaitse koormus väheneks, sest traumeerivates oludes ning raha pärast tehtavate laste arv väheneks jms. Aga ettevõtjad on… Loe rohkem »

Targalt
28 päeva tagasi

mehelt tark jutt. Kas siis eestlaseid on tõesti nii palju, et peame oma lapsi näljapajukil hoidma. See raha on selline, mis läheb peredele otse ja seda ei saa kõrvale kantida nagu ebamääraseid teste ostes- see ajabki refid tagajalgadele.

Nojaa
29 päeva tagasi

Eks ta arusaadav ole, et rahvust tahaks säilitada, aga tegelikult on maailmas inimesi juba liigagi palju ju. Loodust sunnitakse taanduma ja uued betoonehitised valmivad päevast päeva. See ei saa lõpmatu tegevus ju olla, kuskil on piir.

Jaan
29 päeva tagasi

Kogu selle valetamise ,varjamise ,varastamise tulemuseks on rahva viha juba oma riigi vastu.Kallas pasundab, et meil on sõda.Kus?Nn. Läänemaailm Ukrainat ei aita. Ainult näpuotsaga natukene, et asi ikka pikalt vinduks on kasulik .Kõik meie “eksperdid” pasundavad hommikust õhtuni kui halvasti ikka vene vägedel läheb.Ainult vaadates kaarti muutub see iga päevaga punasemaks.Meie valitsus oma rahvale ei suuda midagi muud pakkuda kui seda,et raha ei ole .Kuhu te selle panete .Lahendusi tuleb leida mitte öelda, ei saa. Kui tööl ka hakkavad inimesed ütlema kuidas midagi teha ei saa lastakse lahti alati tuleb mõelda kuidas saab.Aga jah see on juba kõik eelnevalt paika… Loe rohkem »

kas jälle
29 päeva tagasi

valimised/määramised tulemas

Nimi (kohustuslik)
26 päeva tagasi
Reply to  kas jälle

Tulemas jah ja poliitikutel taas jooksuaeg!

Uskmatu-Toomas
29 päeva tagasi

Kas sa Viktor oled tõesti nii naiivne,et lapsetoetuse tõstmine paneb meie naised sünnitama ? Kui 30 aasta jooksul ei ole suudetud enamusele inimestest luua turvalist,materjaalselt kindlustatud ühiskonda ja nüüd siis avastasite keskerakonnas ameerika ?

Miks küll
29 päeva tagasi
Reply to  Uskmatu-Toomas

Mina ei taha ka sellisesse maailma rohkem lapsi tuua. Olemasolevad peab väärikalt üles kasvatama ja normaalse lapsepõlve tagama. Maailmas on paljud asjad käest ära,kõik läheb järjest kallimaks,inimesi pidi liiga palju olema.
Noored ja teadlikud kes suudavad ise mõelda,ütlevad et miks nad peaks lapsi saama,kas selleks et valitsus ja eliit saaks neid ära kasutada ja lammastena hoida.
Tulevik on tume ja ebaselge. Ükski toetus ei ole pannud mind sünnitama,lapsed tegin endale.