9

Eugen Veges: Maris Lauri hirmutab üldsust hinnatõusuga

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Reformierakonna üks arvamuliidritest kirjutab oma arvamusloos („Maris Lauri: uued maksud toovad hinnatõusu“), et Jüri Ratase valitsus pidavat ühe käega lahkelt andma, teisega võtma topelt tagasi. Maris Lauri kirjutises domineerib poliitpropaganda, mille nimel ei põlata isegi üldsuse (hinnatõusuga) hirmutamist, kirjutab Eugen Veges (pildil).

Eugen VegesIgat seisukohta annab põhjendada. Isegi Rail Balticu kasumlikust andis arvudest välja imeda. Kõik on suhteline. Tõendatavus peitub mätta otsas, millelt toimuvale läheneda. Kui toetavatele argumentidele läheneda ühte moodi, vastuargumentidele aga teistmoodi, siis pole keeruline tõestada isegi seda, et must on valge, valge aga must.

Kõikide valitsuste soov on hallata suuremat hulka rahamassi ja sellega oma võimul olemist põlistada. Sellel põhineb soov tõsta maksusid. Maris lauri süüdistab praegust valitsust maksude kergitamises, kuid tema erakonna suhtumine maksude kergitamisesse ei erinenud praeguse omast. Erinevust on vaid teostuses (varjatult/avalikult) või sihtgruppides (vaesema/ jõukama elanikkonna maksustamine).

Elanikkonna maksustamise temposid ei saa võrrelda. Need oleksid võrreldavad vaid siis, kui kasutataksime samu teostusi (ei maksustaks varjatult). Vaatamata nende võrreldamatusele julgen väita, et Jüri ratase valitsuse võimule tulekuga pole elanike maksutamise tempo kiirenenud. Jätkatakse samas tempos. Varem kasvatati seda (elanikkonna maksuobrokit) paljuski varjatult, nüüd tehakse avalikult. Mõlematel (ka varjatud) maksusude tõstmistel on majanduskeskkonnale ja elanike sissetulekutele sama mõju.

Maksustamisele hinnangu andmise juures oleks vaja teadvustada, et riigieelarve ja omavalitsuste üksikute tuluridade ning sisemajanduse kogutoodangu jagatis ei anna maksukoormusest ülevaadet. Selles ei kajastu varjatud ja näilised maksud, ei kajastu elanikele tagastatava osa (sotsiaalsed tagatised) mõju saldole. Valele eeldusele tuginemine viib valele järeldusele.  

Reformierakond on võimul olles olnud väga agressiivne maksude kergitaja. Riigilõivude kergitamised, monopoolsete riigiettevõtete dividentidele panustamine, tulumaksu langetamisest suurema töötuskindlustusmaksu kehtestamine, haiguspäevade eest maksmine erasektori kohustuseks panemine jmt pole Jüri Ratase valitsuse leiutised. Kui mainitu pole elanike maksukoormuse kergitamine, siis mis maksukoormuse kergitamine on?  

RE juhitud valitsused kasvatasid elanike maksutamist statistilist maksukoormuse indikaatorit kahjustamata. Poliitilisi tegemisi õigustati statistilise näitajaga, kuid oodatud tulemit (laste arvu kasv, kodumaalt lahkujate vähenemine, tervena elatud eluaastate pikenemine, rahva ühtsus, soovitud majanduskasv, avalike teenuste kvaliteedi paranemine jmt) pole järgnenud.

Maris Lauri vibutab arvamusloos sõrme Jüri Ratase valitsuse suunas, üritab hirmutab inimesi hindade kerkimisega. Hinnatasemed ei sõltu aga niivõrd maksudest, kuivõrd pakkumise ja nõudlsuse suhtest. Majanduskasvust kiiremal palkade (indikaatoriks avalik sektor) kergitamisel ja maksurahaga laristamisel on hinnatasemetele maksumääradest oluliselt suurem mõju.     

RE juhitud valitsused käitusid sarnaselt Jüri Ratase valitsusega – ühe käega andsid, teisega võtsid topelt tagasi. Lähenemine võimaldas püsida pikalt võimul, kuid tänaseks on eestlased muutunud umbusaldavamateks ja kärsitumateks. Oodatakse muudatusi. Kui Jüri Ratase valitsus jätkab varasemate valitsuste lähenemistega (maksustamise kasvatamine), siis pikka iga ei saa tal olema.


Vt ka: "Maris Lauri: uued maksud toovad hinnatõusu"

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
juss
juss

no loll on ikka see, kes maksab!

penska
penska

Valitsused on kogu aeg rahvast lollitanud. Ükskõik millist maksu tõstetakse, maksab selle kinni tarbija (kindel nagu aamen kirikus), kahjuks kannatab selle all kõige rohkem väikese palgalised.

Külamees
Külamees

Majanduskasvu kasvatamiseks pole ideesid teab juba iga põlvepikku poisike.Aga et võimumängud vajavad mängimist, siis millegiga tuleb nihverdada.

Eugen Veges
Eugen Veges

Vaadkem varasemaid hinnatõuse, mis Eestis on toimunud. Need on üüratud. Visakem pilk maksulaekumisele, mis on olnud majanduskasvust kopsakam. Mannavaht ei tule taevast, vaid maksudega nihverdamisest.

irwe
irwe

Kust selline tont välja kargas ? Hinnatõus algab juba suve teises pooles ja jõuab järgmise aasta algupoolel umbes 20 % ni praegustest hindadest – see on juba väljagi arvutatud – nii et palju õnne rahvas : kitseviletsus hoolib selle eest et te saadud lisaraha kolmekordselt tagasi tooks

Mnjah:)
Mnjah:)

Raske on rumalat targaks teha. Eesti on oma maksutasemega esireas ja see tõuseb kindlalt kuni 2020 aastani (loe ei ole vahet kes võimul) ning sellest sõltub ka üksikisiku maksutase. Kahju, et poliitikud on rumalad, et ei mõista varamaksude mõistlikust selmet tõsta aktsiise ja muid tootmissisendeid. Veges on sama pundi teine ots ehk loe l… poliitik:)

Külamees
Külamees

Aga mida teeks Eugen Veges kui ta oleks tüüri juures?Kõik see raud- ja maanteede võrk mida oodatakse, ühiskonna sotsiaalse turvalisuse tõstmine mida parempoolsuselt tsentrisse ja vasakulegi kallutada on lubatud vajab ju hirmsasti raha.Väikestviisi peab valmistuma lähenevaks valimiste perioodiks kus võimule jäämine sõltub sellest, et kesk ja sotsid saaksid koalitsiooni kokku.Defitsiitne riigieelarve ju on juba kavandatud, aga kõike sellest ka välja lüpsta ei anna.

uskmatu+toomas
uskmatu+toomas

Lauri on tore naine,kui reformierakond kärpis,tõstis aktsiise jne,siis oli kõik korras aga teiste samasugune tegevus on kuradist ! Võibolla tõstetakse valesid makse ja pr.Lauri tahaks näiteks,et alates 3500 € kuutasust ülespoole oleks tulumaks 50% ?

õudne
õudne

oleks, kui hinnalangusega

wpDiscuz