0

Elatisvõlgnik võib pensionifondi kogutud rahast ilma jääda

Kaie Ilves

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Foto: Katrin Pärnpuu Poemüüjaid petetakse sularahaga

Elatisvõlgniku elu läheb keeruliseks. Lõpuks tuleb ikka maksta. Katrin Pärnpuu foto

Justiitsministeerium saatis huvirühmadele arvamuse avaldamiseks eelnõu väljatöötamiskavatsuse, millega kavatsetakse elatisvõlglastele kehtestada täiendavaid piiranguid ja seeläbi tõhustada elatisvõlgade sissenõudmist, näiteks võib võlgnik tulevikus ilma jääda oma pensionifondi kogunenud rahast.

„Valitsus on võtnud südameasjaks parendada ühe vanemaga elavate laste elu ja tagada ka neile lastele piisav majanduslik heaolu. Selle aasta märtsis jõustus rida muudatusi, mis teevad elatisvõlgnike elu keerulisemaks, kuid peale selle oleme välja töötanud uue meetmete paketi, mis kehtestab täiendavad piirangud,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu. „Osa muudatusi kehtivad kõigi võlgnike, mitte ainult elatisvõlgnike kohta. Nendeks on muudatused, mis tõhustavad võlgnike sõidukite kättesaamist, võlgniku palga suuruse otsustamist ja võlgniku konto vaatamist.”

Väljatöötamiskavatsuses on pakutud, et kohtutäiturile võiks anda õiguse hinnata võlgniku tegeliku töötasu suurust, kui esineb kahtlus, et osa võlgniku töötasu makstakse mustalt, ja nõuda see tööandjalt sisse. 

Tõhusamaks tahetakse muuta võlgniku sõiduki ja muu liiklusregistrisse kohustuslikus korras registreeritava vara arestimist. Võlgnike sõiduki kättesaamisel tuleks teha koostööd politsei ja isikutega, kellel on teavet võlgniku sõiduki asukoha kohta. 

Ette on nähtud ka sellised mõjutusvahendid nagu elatisvõlgniku välisriiki reisimise piiramine, passi kehtivuse peatamine, reisimise keelamine laeva, rongi või lennukiga, mis suundub Eestist välja.

„Muudatuse mõte on selles, et kui isikul on võimalik reisida välisriiki, siis peaks ta suutma ka oma lastele elatist maksta. Sellise otsuse saaks teha kohus ja võlgniku õigusi piiratakse seni, kuni ta hakkab elatist korrapäraselt maksma,“ ütles Reinsalu.

Kohtutäiturite ettepanekul on väljatöötamiskavatsuses ette nähtud neile elatisvõlgniku pangakonto vaatamiseks õiguse andmine.

„Soomes saavad kohtutäiturid vaadata võlgniku kontoväljavõtet. Nende hinnangul on see muutnud täitemenetlust tõhusamaks,“ ütles Reinsalu. 

Viimase ettepanekuna on väljatöötamiskavatsuses elatisnõude rahuldamine võlgniku kogumispensioni fondidest.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Mohhamad
Mohhamad

minge perse…

küsija
küsija

kas surnud elatisevõlglase pensionivara makstakse ka võlausaldajale välja

Part
Part

Organid tuleks ka maha müüa, et iga hinnaga saaks saaks raha kätte.

Pooldan
Pooldan

V’ga tubli!

Välja mõtlesid!
Välja mõtlesid!

Enam tõhusamat viisi sündimuse vähendamiseks on raske välja mõelda.

wpDiscuz