0

Märtsikuus saab taotleda loomakasvatuse otsetoetust

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Piima- ja ammlehmade, kitsede ja lammaste pidajad saavad põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) vahendusel taotleda loomakasvatuse otsetoetusi ligikaudu samasugustel tingimustel nagu eelmisel aastal. Taotlusvoor algab 2. märtsil.

Euroopa Liidu rahastatav toetus on suunatud eelkõige väiksemate karjade pidajaile ja peretaludele, aitamaks neil loomapidamist keerulistes turu- ja konkurentsitingimustes jätkata.

PRIA tuletab meelde, et toetuse taotlemiseks peavad loomad olema nõuetekohaselt põllumajandusloomade registris registreeritud ja kõrvamärkidega märgistatud. Loomad peavad vastama meetme määruses kehtestatud nõuetele ja karja suurus ei tohi kogu pidamisperioodi jooksul piirmäära ületada (vt tabelit).
pria tabel
Eelmise aasta kogemus analoogsete toetuste menetlemisel näitas PRIA-le, millistel põhjustel kõigile taotlejatele loomakasvatuse otsetoetuseid määrata ei saanud. Näiteks märgiti taotlusele loomi, kes ei vastanud nõuetele tõu või vanuse poolest, neid ei hoitud karjas kogu pidamisperioodi jooksul. Alati ei olnud täidetud nõuded seoses looma registreerimisega ja märgistamisega.

Lisaks tuvastati loomapidajaid, kelle karjad on toetuste saamiseks liiga suured ning kes korraldasid karjade näilise jagamise mitme loomapidaja vahel, teavitades sellest registrit. Teisisõnu tekitati kunstlikult tingimused toetuse saamiseks, tegelikud olud aga ei anna õigust toetust saada, sest selline loomade jagamine ei vasta meetme eesmärkidele. Tuleb arvestada, et kui PRIA sellise olukorra tuvastab, ei määrata sellistele taotlejatele taotletud loomakasvatuse otsetoetust.

Tingimused toetuse saamiseks on kirjeldatud PRIA kodulehel loomakasvatuse rubriigis. Kirjalikke juhiseid ja vorme taotlemiseks PRIA seekord klientidele koju ei saada. Abi saab vajadusel PRIA maakondlikest teenindusbüroodest ja infotelefonil 7377 679.

Taotlusi saab esitada 2.-21. märtsini ning seejärel hilinenult veel 15. aprillini (siis väheneb toetus 1% iga hilinetud tööpäeva kohta). Taotluse soovitab PRIA esitada elektrooniliselt e-PRIA vahendusel, aga neid saab esitada ka paberil täidetult ja e-postiga. PRIA teenindusbüroodes saab kasutada taotluste e-täitmiseks kliendiarvuteid ning klienditeenindajad abistavad e-PRIA kasutajaid.

Loomakasvatuse otsetoetuste maksmiseks on 2016. aastaks eraldatud kokku 3,43 miljonit eurot. Ühikumäärad kinnitab PRIA 1. detsembriks, makseotsused 10. detsembriks.

Edukat taotlemist!

Tanel Trell, PRIA otsetoetuste osakonna menetlusbüroo juhataja

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz