Konkurentsiamet soovitab tarbijatel elektripaketi vahetamist hoolikalt kaaluda

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Konkurentsiamet soovitab tarbijatel elektripaketi vahetamisel väga hoolikas olla. Viimasel kuul on elektrihind olnud väga kõrge, tõustes mõnel päeval üle 130 euro/MWh kohta. Tarbijate jaoks on oluline hinnata, kas valitud elektripakett on kõige soodsam ning kas on võimalik midagi elektri kokkuhoidmiseks teha. Tarbijal on võimalik valida börsihinnal põhinev pakett, fikseeritud hinnaga pakett (lepingu pikkus 6 kuud kuni 36 kuud) või kombineeritud pakett (börsi ja fikseeritud hinnaga pakett). Kuigi elektri hinna tõusu ja langust on keeruline prognoosida, tasub tarbijal kõik valikud hoolikalt läbi mõelda, kasutades selleks näiteks elektrihinna võrdlusportaalide (elektrihind.ee ja energiaturg.ee) abi.

Amet on jälginud elektrihinna muutusi ja ajalooliste andmete põhjal võib öelda, et börsihinnaga paketid on osutunud fikseeritud hinnaga pakettidest soodsamaks. Seejuures tuleb aga tähele panna, et börsipakett kujuneb fikseeritud paketist soodsamaks siis, kui  järjepidevalt pikema aja vältel börsihinnaga osta. Samas, kui tarbija soovib eelarves täpsemalt arvestada elektrikulu, siis fikseeritud hinnaga paketi puhul on võimalik planeerida eelarvet paremini. Kuigi ajalooliste andmete alusel ei saa teha konkreetseid järeldusi tuleviku osas, siis on meedias kõlanud elektrimüüjate soovitusi valida fikseeritud hindadega pakett. Amet on vaadanud ka tänaseid pakutavate fikseeritud hinnaga pakettide hinnatasemeid ja on näha, et elektrimüüjad on sellistesse pakettidesse kalli elektrihinna juba sisse arvestanud. Kiirustades tehtud otsusega võib kaasneda kalli hinnaga elektrilepingu sõlmimine pikaks ajaks.

Taastuvenergia suurem osakaal elektriturul muudab hinnad kõikuvamaks. See tähendab, et on tunde, kus hinnad on keskmisest kõrgemad aga ka tunde, kus hind võib olla väga madal või isegi negatiivne. Teadlikumalt tarbides on börsihinnaga paketi valinud tarbijal täiendav võimalus kulusid kokku hoida. Seda näiteks nii, et kõrgema hinnaga tundidel tarbida teadlikult vähem ja suunata oma juhitav tarbimine madalama hinnaga tundidele. Paindlik tarbimine võib tuua sellisel juhul küllaltki suure säästu. Fikseeritud hinnaga paketi valinud tarbijal sellist võimalust ei ole.

Samuti soovitab amet tarbijatel, kellel ei ole kehtivat elektrilepingut, sõlmida see sobiva elektrimüüjaga. Elektrilepinguta tarbijatele müüakse elektrit üldteenuse korras, kuid selle hind on kõrgem kõigist pakutavatest elektrihinna pakettidest. Tänasel hetkel on ligi 80% tarbijal sõlmitud elektrileping ja 20% tarbijatest kasutavad elektrit üldteenuse raames. Sobiva elektrimüüja leidmisel on kindlasti võimalik saavutada kokkuhoid.

8 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
mustronk
1 aasta tagasi

Konkurentsiamet konkurentsitult mõttetum amet mida üleval pidada

Marts
1 aasta tagasi

Täitsa jama selle elektriga. Ei oskagi otsustada milline pakett oleks kõige parem. Kas keegi targem oskab soovitada?

Arvos
1 aasta tagasi
Reply to  Marts

Kindel sest rohehullus vaid süveneb ning kõikide hindade liikuvus on ainult ülespoole. Naljahambad on oma statistika ehitanud mille peale? MINEVIKU! Löövad olnud numbreid kokku, millel pole tulevikuga mingit pistmist.

Kummaline maailm
1 aasta tagasi
Reply to  Arvos

Keeruline prognoosida. Samas on Eesti ja Läti vaatamata Leedu vastuseisule astunud samme Venemaalt elektri impordi taastamiseks. See tooks hinnad normaaltasemele.

Kummaline maailm
1 aasta tagasi

Kui hind peaks edaspidigi pikalt kõrgel püsima, siis tekib huvitav olukord ehk kaua veel suudavad elektrivahendajad kinni maksta fikseeritud paketi valinute ja börsihinna vahet? Mis siis saab, kui enam ei suuda? Viimane kustutab tule?

viloloog
1 aasta tagasi

Juba vaatavad fiks hinnad üle ja kindlasti mitte vähenemise suunas.

Arvos
1 aasta tagasi
Reply to  viloloog

On juba vaadanud ja tänases kõnes öeldigi, et fikshinnad pole enam sellised nagu aasta tagasi.

Kummaline maailm
1 aasta tagasi

Suurbritannias ongi juba jama majas, väiketarnijad ei suuda lubatud hinda hoida ning lähevad järjest pankrotti.