8

Lääne-Nigula pastoraat saab uue katuse

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Lääne-Nigula kogudus renoveerib pastoraadihoone katuse ja ehitab pöönigule välja ruumid majutuseks.

Koguduse assistent Tiina Võsu ütles, et esimese etapi tööde maksumus kokku on 35 000 eurot. 25 000 eurot on koguduse enda poolt ja hetkel käib korjandus, millest on planeeritud saada 2000 eurot, välispartneritelt loodetakse saada 4000 eurot ja Lääne-Nigula vallalt küsiti 3000 eurot.

Koguduse rahataotlust arutas volikogu nii aprilli- kui ka maiistungil.

Aprilliistungil tõdeti, et vallaeelarves koguduse toetamiseks raha arvestatud pole. „Volikogu vajab otsustamiseks lisateavet, otsustamiseks oli liialt vähe infot,“ ütles vallavalitsuse hariduse ja sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Varje Paaliste toona.

Kuu aega hiljem oli volikoguliikmetel pilt selge. „Komisjon leidis, et kogudus on ise teinud suure töö raha kogumisel. Ettepanek on toetada pastoraadi katuse remonti 3000 euroga, ütles teatas volikogu arendus- ja majanduskomisjoni esimees Renek Loorens. Volikogu toetas üksmeelselt ettepanekut kogudusele reservfondist taotletud summa eraldada.

Tiina Võsu ütles, et ehitustööd pastoraadis juba käivad. Uue katuse ehitamist alustati fassaadipoolsest küljest. „Projekt on olemas, töö käib. Esimese hooga teeme pool katust, rohkemat rahaline seis ei võimalda,“ selgitas Võsu ja lisas, et lisaks katusetöödele saab maja ka uued korstnad.

Juuni lõpuks peaks poole katuse soojustus- ja roovitustööd valmis saama. „Siis tulevad plekitööd, seda teeb teine firma,“ selgitas Võsu.

Lisaks vallale ja kohalikele toetajatele panevad pastoraadihoonele õla alla ka sõpruskogudused Soomes ja Saksamaal. Soomes on Lääne-Nigula koguduse sõbrad Espoonlahtis, Raahes ja Ylitornios, Saksamaal aga Norddorfis. „Osad on lubanud toetada, ülekannet pole veel jõutud teha,“ nentis Võsu ja ärgitas ka kohalikke kogudust toetama. „Kui keegi soovib toetada, on alati teretulnud, eraldi arve selle jaoks on kogudusel olemas.“

Katuse teise poole ehitus läheb esimesest poolest kallimaks, sest katusealusesse on plaanis ka majutusruumid välja ehitada ning maja tagakülje katusepoolele tulevad katusaknad, mis teevad töö oluliselt kallimaks.

Pööningukorrusele on kavas välja ehitada majutusruumid 35 inimesele. „See oleks tulevikus kogudusel ka sissetulekuallikas,“ ütles Võsu. Suuremaid majutuskohti sealkandis pole ning seega loodetakse, et tegemist on tulusa ettevõtmisega.

Pastoraadihoones tegustes nõukogude ajal Sõpruse näidiskolhoosi kontor, kahekorruselises puidust kõrvalmajas, koguduse leerimajas, olid toona korterid.

„Seal on koostöös vallaga noorte päevakeskus ja teises majapooles tegutseb diakoonia annetusmüük,“ selgitas Võsu. Ka see maja vajab remonti. „Tasapisi on seda kõpitsetud.“

Lääne-Nigula pastoraat

Täpne ehitusaeg ei ole teada, On oletatud, et tegemist võib olla keskaegse ehitisega (keldri kerisahi). Kirikukroonika jägi aga on teada, et kivist pastoraadihoone ehitati 1695. 1767 suured ümberehitused, 1847 tulekahju, mille järel 1848 algasid suuremad taastamistööd. Vimane suurem ümberehitus (sh katusekuju muutus)1950-ndatest.

Allikas: Kultuurimälestiste riiklik register

Lääne-Nigula pastoraat. Fotod: Urmas Lauri
Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (1)Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (2)

Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (3)

Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (4)

Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (5)

Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (6)

Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (7)

Lääne-Nigula pastoraat (urmas lauri) (8)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Lihula+Linnapea
Lihula+Linnapea

35000 eur…masendawww…katus kullast ja toad marmorist???

Hellat
Hellat

Aga miks pastoraadil ei võiks uut katust olla? Mis siis, et maksab 35000, vana katus on nõukaajast pärit.

Anonüümne
Anonüümne

Palju maksab oopium rahvale ?
Ostap Bender

mustakuue
mustakuue

meeste äri õitseb

!!
!!

Kui tituleerid plekksepaks siis peaksid teadma.

Plekksepp
Plekksepp

Mis see “eritingimus” olla võiks? Et alla 100 eur/m2 maksta ei tohi?????

Enn
Enn

Muinsuskaitse eritingimused

Plekksepp
Plekksepp

Kuidagi kallis tundub see pool katust. Tuleb ka vaskplekk nagu toomkirikul?

wpDiscuz