Avakülg » Pealugu, Uudised » Haapsalus sai ülevõlli kiikuda

Haapsalus sai ülevõlli kiikuda (2)

Haapsalus peatänava ääres sai paari päeva jooksul ülevõlli kiikuda. Kiikingit tutvustav „Kõik kiikuma 2017“ suvetuur peatus 7.-9. augustil Haapsalu vanalinnas. Haapsalus käidi juba kolmandat korda – huvilisi jätkus, eriti just välismaalastest turistide hulgas.

Kiikingut oli võimalik proovida kahel erineva kõrgusega kiigel. „3,5 meetri pikkuste aistega kiigel suudab täiskasvanu juba kahe või kolme korraga üle võlli kiikuda, kuid 4,5 meetrine kiik nõuab tehnikat ning tugevamat füüsilist vormi,“ ütles instruktor Johanna Sooba, kes on kiikingiga tegelenud viis aastat.

Läksin vanalinnas üles seatud atraktsioone lähemalt uudistama. Kõrgemal kiigel tegi mõned pöörded üle võlli instruktor Helga Ehrenbusch. „Kiiking tekitab sellise teistmoodi tunde,“ rääkis ta oma harrastusest.

Tahtsin ka ise kiikingu järgi proovida. Kiikuda oli võimalik üksi või instruktori abiga – otsustasin viimase kasuks. Istusin kiigele, käed ja jalad kinnitati rihmadega selle külge. Minu ees seisis instruktor, kelle ülesandeks oli hoogu teha ning kiik üle võlli viia. Võrdlesin etteruttavalt kiikingut tivoliga, kuid see kogemus oli hoopis teistlaadi – ehedam, puudusid igasugune masinavärk, muusika ja tuled. Hoog kasvas kiiresti ning juba rippusingi võlli kohal, nähes kaunist Haapsalu vanalinna 180-kraadise nurga alt. Tegime veel paar ringi – meeldejääv elamus.

„Tandemina kiikudes pean tegema tööd kahe eest,“ rääkis instruktor Karl Karpo. „Korraldame ka kiikingu koolituslaagreid, kus on võimalik instruktoriks õppida.“

Johanna rääkis sellest, kuidas kiiking alguse sai. „Kiikingu leiutaja on Ado Kosk, kes tegi erineva pikkusega aistega külakiikesid, proovides, kui pikad need võivad üle võlli kiikumiseks olla.“

Kiikumine on vaieldamatult Eesti rahvuspärandi ja külakultuuri lahutamatu osa. Igas suuremas külas oli oma kiik ning vanavanemad meenutavad noorpõlves üle võlli kiikumist lõbusa säraga silmis. Selgub, et tänapäeval pole kiikumine vaid pelgalt meelelahutus, vaid ka tõsiseltvõetav spordiala nimetusega kiiking. Spordiala sündis 1997. aastal ning selle edendamise ja arendamisega tegeleb Eesti Kiikingi Liit.

Kiikinguvõistlused toimuvad peamiselt Eestis, kuid kiiged on jõudnud juba ka Saksamaale, Hollandisse ja Uus-Meremaale. Kiikinguga saab tutvust teha ka Lääne-Nigula vallas Rehemäe külas Riiaküla-Jaani talus, mis jääb Harjumaa piiril Ääsmäe-Haapsalu maantee äärde.

Fotod: Arvo Tarmula
Kiiking (arvo tarmula) (1)

Kiiking (arvo tarmula) (2)

Kiiking (arvo tarmula) (3)

Kiiking (arvo tarmula) (4)

2 “Haapsalus sai ülevõlli kiikuda”

  1. Kahju, et siin ainult mineviku sündmustest räägitakse. Oleks ka tahtnud minna proovima

  2. mõlemad vajalikud

    Mulle ka tundub, et asju ja sündmusli kajastatakse liiga sageli, mis juba OLID. Muidugi on ka tagantjärgi kajastamine vajalik, pildimaterjal ja muu, aga äkki ikka võimaldaks lehes infot ette ka

Kommenteeri

Viimased uudised

css.php

© 2017 Lääne Elu. All Rights Reserved.