Avakülg » Pealugu, Uudised » Täismahus: uus maaomanik pani Ramsi poolsaare tipu kinni

Täismahus: uus maaomanik pani Ramsi poolsaare tipu kinni (56)

Ramsi poolsaare tippu enam autoga ei pääse, sest Ramsholmi kinnistu omanik on talle kuuluva tee väravaga sulgenud.

„Seis on selline, et sügisest on kinnistul uus omanik, kes pani kinni temale kuuluva tee,” ütles Noarootsi vallavanem Triin Lepp ja lisas, et Ramsi tipus on vallale kuuluv avalik puhkekoht, kuhu pole kellelgi võimalik autoga sõita.

„Tahaks kuradeid hästi palju öelda,” ütles Noarootsi volikogu esimees Margus Laidmets. „See on Noarootsi inimestele väga tähtis koht. Kahjuks hakkab minema mereäärega nii, et iga uus omanik paneb mere kinni.”

Uued olud

29 hektari suurune kinnistu Ramsi tipus kuulub praegu ärimees Priit Kotkasele ja tema abikaasale. „Kogu poolsaare tipp on ühe talu maad. Selle erandiga, et tagatipus on punaarmee kunagine prožektorijaam, millest on praegu järel vaid hunnik telliseid.” Ramsholmi talu maad ümbritsevad poolehektarilist Ramsi puhkekohta ja kahe meremärgi umbes saja ruutmeetri suurusi kinnistuid.

„Need on minu hooviväravad,” ütles mullu sügisel Ramsholmi kinnistu ostnud Priit Kotkas teele püstitatud väravate kohta. „Eks ta ole uus ja harjumatu. Aga külainimesed on rahul, see lõputu paraad on lõppenud.”

Vallavanem pole tee sulgemisega rahul. „Seda on kasutanud kalamehed, inimesed on maasikal ja piknikul käinud, seal [Ramsi poolsaare tipus] on talguid teinud nii Einby küla kui ka vald,” selgitas vallavanem Lepp.

Kinnistu ostmise järel hakanud uus omanik seda korrastama. „Avastasin, et mingi käsitööline on jämedaid kadakaid maha võtnud, ladvad kadastikus laiali loopinud. Kogu rannamets oli peldik, lõputu hunnik alkoholipudeleid, ATV-mehed ja krossimehed olid rajad sisse sõitnud,” kirjeldas Kotkas.

Lepp ütles, et vald on uuele omanikule saatnud kirja ja pakkunud välja, et see sõlmiks Noarootsi vallaga tee avaliku kasutamise lepingu. „Ta ei ole nõustunud,” nentis Lepp.

Kotkas ütles, et tõepoolest polnud ta lepingu sõlmimisest huvitatud. „Mina kallasrada kinni ei pane, mul on lahti ka jalgvärav. Kes tahab jalutada, käigu,” kinnitas Kotkas.

Vallavanem Lepp selgitas, et Ramsholmi kinnistut läbiv tee on valla üldplaneeringus. „Me oleme seda teed kogu aeg remontinud ja korras hoidnud. Detailplaneeringuga on ta määratud kui avalik tee,” ütles Lepp. „Jäi aga välja märkimata. Selliseid teid on küll ja küll.”

Laidmetsa sõnul on probleemi tekitanud kunagine riigi möödalaskmine: maid tagastati nii, et juurdepääsuteedele ei seatud servituute.

Lepa sõnul on Ramsholmi probleem suurem. „Paremal on eratükke,” viitas vallavanem Ramsi poolsaare paremal kaldal paiknevaile väikestele kinnistutele.

„Need on vanad roostikutükid,” nentis Ramsholmi omanik. „Mingit probleemi pole, ma ei takista kohalikke, ei sealseid maaomanikke ega valda.”

„Meie pakume järgmise kirjaga uuesti. Kui keeldutakse, siis peame volikogu otsusega seadma sundvalduse,” selgitas Lepp.

„Mina ei ole piiranud valla ligipääsu,” ütles maaomanik. „Seadust tunnen, mul on asjaomane haridus. Kui räägime sellest, et me tahame minna autoga vaadet nautima, siis oleks see Eesti kohtupraktikas esimene kord. Juristid ütlevad, et avalikku huvi, mille alusel teele sundvaldus seada, ei ole.”

Lasnamäe kalamehed

Viimastel aastatel suurenenud huvi Ramsi tipu vastu põhjendab Kotkas tõsiasjaga, et kalastamine Österby sadamasse tehti tasuliseks ning kalamehed ründasid tasuta kohta Ramsi tipus. „Kui ma oma talu väravat ehitasin, saatsin päeva jooksul 50 autot tagasi. Mina ei taha Lasnamäe meeste viinapudeleid koristada. See ei ole nii, et kõik Sidorovid üle ilma sõidavad üle minu maa. Österbys on sadam, mingu sinna,” ütles Kotkas.

„Kuna eelmine peremees polnud 25 aastat [Ramsholmi kinnistul] käinud, oli ta stiihilisse kasutusse läinud,” ütles Kotkas. „Eks olnud inimesed sellega harjunud, kuid nüüd on uued olud, see vajab harjumist.”

„Keset küla on mul plats, annaks selle avalikuks kasutamiseks,” ütles Kotkas. Küla keskel on Ramsholmi omanikul veel üks kinnistu, 11,4 hektari suurune Voosi kinnistu. „Seal saab teha parkla, paate vette lasta, pakun seda neile,” arutles Kotkas.


Ramsi tipp

 • Ramsholmi 28,82 ha
 • Ramsi puhkekoht (Ramsi vaatlusposti maa 0,55 ha)
 • Ramsi päevamärk nr 444 (94 m²)
 • Ramsi päevamärk nr 443 (99 m²)

Koht Ramsholmis tagastati Rootsis elanud Aleksander Zeisigile 1996. Vanahärra surma järel läks maa tema pojale ja miniale. Mullu novembrist kuulub Ramsi tipp Priit Kotkase ja Signe Kotkase ühisomandusse.

Fotod: Urmas Lauri

Ramsi poolsaar 003Ramsi poolsaar 007 Ramsi poolsaar 013 Ramsi poolsaar 016 Ramsi poolsaar 028 Ramsi poolsaar 057

56 “Täismahus: uus maaomanik pani Ramsi poolsaare tipu kinni”

 1. Jutt ju jummala õige! Ei peagi igale poole autoga pääsema!

 2. Jummala õige! Loodetavasti tuleb igasugune abi sinu juurde selili roomates!

 3. haldusreformi prohmakas. Kui on detailplaneeringuga avalik tee, siis mis tähendab, et jäi välja märkimata, kuhu siis märkimata jäi, kas seadused on meil siis tõesti nii mitmeti käänatavad-väänatavad. TEGELIKULT, jah muidugi on omanikul sula tõsi jutt-keegi enam jala käidud ei saa, maksimarketis autoga treppi ja kuidas siis rannaalalgi teisiti-ikka otse kaldale ja mis sodi ja jäätmeid jäetakse, mis käest kukub, see sinna jääb. Arusaadav, et keegi ei soovi 4-5 kuud suviti teiste tekitatud prahti koristada.

 4. Mõni märkus. Ehk on abiks.
  Kellele see tee enne maa erastamisi kuulus, st. kelle bilansis oli?
  Tee on ehitis, rajatis, mis asub teemaal, mitte elamumaal vm. Selleks, et teemaad omandada, tuleb kõigepealt omandada (osta) tee. Alles siis saab erastada teemaa. (Sarnaselt nagu elamu juurde elamumaa).
  Servituuti ei saa seada teele. Servituuti saab seada koormamata maale. Tee ongi see rajatis, millega maa on koormatud.

  • Tutvuge Priit Kotka nimelise tüübi taustaga ja saate kohe aru, kummal pool tõkestavat aeda tõprad asuvad.

 5. jumalas õnn, et seal raieküpset metsa pole, muidu sõidetaks see valla siiani korras hoitud teejupp sõna otseses mõttes maa sisse, sest nahaale on metsafirmades endiselt olemas, tõsi, neid küll kordades vähem kui 5-10-15aastat tagasi,sest on hakatud kontrolli raiejärgselt ka lankidel sissesõidetud roobaste osas tõhustama. Antud teema koha pealt muidugi vaja leida kokkuleppeid, sest ilus puutumatu loodusega kohake Eestis peaks jalgsi ja jalgrattaga ligipääsetav olema. Kaldaalast on ju seadusega mingi osa kõigi oma.

 6. Jalgsi võib käia jah seal rannarajal, aga mainimata on jäetud, et seal on suur hundikoer seda territooriumi valvamas!

 7. Riiki süüdistada servituudi seadmata jätmises on ülekohtune. Tagastamisotsused tegi omavalitsus, riik määras kindlaks vaid omandireformi õigustatud subjektid. Probleemid teedega tekkisid üldiselt sellest et omavalitsus ei soovinud maa tagasisaajatega kembelda, samuti ei soovitud teid jätta munitsipaali sellepärast et siis oleks tulnud ju vallal hakata lund lükkama!

 8. Sealt väravate juurest on puhkekohani mingi 650 meetrit. Igale poole ei peagi autoga saama.

 9. Nii leplik maaomanik,lubab j a l g s i käia oma maa peal!Ps.Kas öisel ajal ka — see seadus jäi vastu võtmata.(?)

 10. mis kellast mis kellani?

 11. ise käituksin samamoodi kui maaomanik. Nende “loodusnautlejate” rämpsu ei taha koristada vaid oma kinnistul olemist nautida. Varsti harjuvad need kisajad mujal käima ja asi muutub rahulikuks. Piknikul ja maasikal ei käida teise inimese kinnistul, see aeg on läbi – vsjo nashe. Ja koerl on ka õigus minu terrotooriumil ringi joosta.

  • Sinul ei ole mingeid õigusi, mida riik ehk ühiskond sinule andnud ei ole ja mida ta sulle ei taga. See mida sina tahad või ei taha, ei puutu asjasse.
   Sinu õigused ja kohustused on kirjas seadustes, ning seal on kirjas, et sina ei või mitte avalikku teed ehitisega sulgeda. Arusaadav?

 12. Päriselt võib olla,et omanik ei laseks maale mitte kellelgi jalgagi tõsta (teame ju seda vahkvihast maaomanike ründamiskirge,nemad maksavad maamaksu,mis kallis,ja mida kõike veel!)Kuid — maja ja elamine on üksiku koha peal,praegu ei taheta konflikti suuremaks kiskuda, kunagi hiljem ehk.Suurem palagan jalust ära,siis saab ka päris korda lõpuni looma hakata.
  Ps.Kui vald soovib puhkemajja,helistagu ette,ja väravad peaksid avanema?

  • Ei, eelneva maatüki omanik tarastab “oma lõigul” samuti tee ning jutuks olev lontrus hakkab oma maatükile lendama või ujuma?

 13. Üldkasutatavad teed peaksid olema kõigile vabad, mis viivad randa või mõne muu avaliku objekti juurde. Lagastajate vastu ei saa väravatega võidelda, selleks on hoopis kindlam ja ilmselt ka odavam vahend – valvekaamera. Kui leppida vallaga kokku, et prügistajate tuvastamiseks pannakse üles mõned valvekaamerad, siis peale kopsaka prügitrahvi määramist sellised tüübid enam oma saasta avalikku kohta maha ei jäta.

 14. selline katsetus läbi elatud, suur ambaali mõõtu mõned aastad Ameerikas lolli mänginud isane inimene sulges ka oma hütikese juurest läbisõidu ja ka läbikäigu, asi lahenes, kui teistkaudu metsamasinate tõttu savimülkaks tambitud nn. tee peal vallategelased kinni jäid ja väljasikutamiseks abi pidid otsima. Varsti oli kõnesolev liigeldav tee sundvõõrandatud ja elu toimib, sest kohalik mees kelle metsakinnistut ka läbib tegi,,ameerika,, mehele hoiatuse oma teejupp ka talle suletuks tarastada. ARU SAI.

  • Tunduvad esinevad juhtumid olevat.
   Kui omanik ei keela liikumist oma teel – jäetud on võimalus kasutada teed jalgsi ja teistel maaomanikel hooldustöödeks, kelle kinnistud taga (kuigi seal miski roostik ja lõkkeplats) kokkuleppel ka sõidukitega.
   Igati normaalne lähenemine. Täiesti nõus, et iga suvaline kalamees ei peagi saama treial ja paadiga randa sõita. Point on selles, et kõrval läks sadam tasuliseks ja nüüd soovitakse seal tasuta saada merele.
   Iga asi tahab harjumist. Ja kogu laga, mis ‘külalistest’ maha jääb, peab omanik ära koristama, muidu saab veel trahvi kah.

   • Ma ostan Linnamäe teeristi ära ja jätan sulle võimaluse jalgsi edasi minna või minuga kokkuleppel sõidukiga. Igati normaalne lähenemine? Iga mats ei peagi saama sinna Ramsi lagastama!

 15. on hea mõte, sügisel Pealtnägija uue hooaja avasaates vaataks TV -s kas siis tuttavaid või võõraid prügitegijaid.

 16. igati mõistlik kommentaar, hea kui asjaga tegelevad valla ametnikud ka kõik kommentaarid läbi loeks, nii mõndagi mõistlikku on kirjutatud.

 17. Kuna neeme tippu viib ainuke tee, siis saab kaameraga fikseerida kõik autod ja isikud, mis sellel teel liiguvad. Piisab ka mõne valvekaamera paigutamisest neeme tipus asuvale hoonele ja puudele, et tabada prügistajad. Selleks sobivad metsakaamerad ja kogu valvetehnika hinna saab tagasi juba ühele prügistajale määratud trahvi eest, kui kohapeal on hoiatussilt lagastajate korrale kutsumiseks.

 18. Ja kui rannas keegi paljalt hulgub,jääb samuti filmile?Linnades on kaamerad,mitte privaatterritooriumil metsas.

 19. Ja siis peaks kellegi kulul palkama nende kaamerate lindistatu jälgija/läbivaataja ja info analüüsija, kes hakkab isikud tuvastama, neid taga otsima ja trahve kirjutama? Tundub lihtne lahendus

 20. kommentaare on väga hea, see näitab, et rahvas hoolib looduses ja vete ääres toimuvast. Küllap tekkinud olukorrale üheskoos ka hea lahendus leitakse, kõige enam tuleks muidugi arvestada kohalike külaelanike ja teiste kinnistute omanike arvamusi.

  • Head lahendust vaevalt on.Ja eks nii mõnigi ole saanud võtta maaomanikult ehk põhjusetagi,sellest samuti huvi.Harja karatakse rohkem vaguratele
   ,sest mingit lärmakat seltskonda ju kardetakse.
   Hea lahendus = maa-alune metroo.

 21. Kiili vallas lõhkus sarnase juhtumiga silmitsi olev piirkonnapolitseinik teele pandud väraval luku ühe kirvehoobiga eest ära ja hoiatas maaomanikku, et kuna see tee on teiste talude juurde ainuke, siis nii ei või. Maaomanik ei kuulanud, siis olevat toodud ketaslõikur ja kogu väravakonstruktsioon maha võetud.

  Antud juhul on väga lihtne – kiirabi peab saama pääseda vallas asuva supluskohani kiiresti, samuti ka päästeamet. Seega: aed maha. Vallavanem las organiseerib.

  Kui hakkab takistama las pollarid väänavad selle Kotka maha ja tõmbavad tal sabasulgi vähemaks.

 22. Teame mitmeid lugusid,kus on naaber kimbutanud,igakord hammas peale ei hakka.

 23. okastraati tõmmata hoolega,või minna trahve korjama,et eramaa

 24. Muidu ehk jääks nii,aga vald ka segatud,siis vist kohtuasi tulemas.

 25. Vanake+Hottabõtš

  Kui kotkapoiss sõidab oma eramaale läbib ta ise samuti võõraid kinnistuid. Nii et tema võib võõral eramaal oma saaniga sõita, aga teised käigu jala. Jätku oma auto Einbi küla algusse kus lõpeb riigimaa ja mingu Ramsile jala. Tõusikust esimese põlvkonna ärimees.

  • tekkiski juba kuri mõte, et lööks naabrid kokku ja paneks oma kinnistute piiridele ka “Kotka auväravad”. neid tuleks poolsaarest alates oma 15 kindlasti…

 26. Mida te niutsute. Siukeste vendadega saab väga lihtsalt hakkama. Korralikult molli ja pärast seda käib ise lunimas, et rahvas tema majast mõõda sõidaks.

  • Need lausa molliga ähvardajad võivad olla ka prahitajad näiteks?
   Ei tea kas enne neid kenasid väravaid vallaga mingit diskussiooni ei peetudki.

 27. On ikka krd.-i frukt. Hüppab veel oma “asjakohase haridusega”. Ma isegi ei viitsinud kokku lugeda mitut seadust ta oma tegevusega rikkunud on.
  Selgituseks. Tema ei ole see isik, kes teeb seal valikuid. Avalikku veekogu ja puhkeala võib kasutada igaüks ( ka kõik Sidorovid üle ilma), selle kasutamist võib piirata üksnes seaduse või õigusaktiga.
  Seega ei ole tema asi öelda kuhu keegi mingu.
  Soga on ka avaliku huvi puudumine teekasutuse vastu. See tee ongi avalikult kasutatav, kuna on juurdepääs avalikule objektile.

 28. kotkale lastakse varsti kuul ajudesse

 29. Siberi kandidaat nr 1.
  Kui ajalugu kordub, antakse sellised esimesena välja.

 30. Russkaja vodka varblasest teeb kotka!

 31. kas te käite tihti seal poolsaare tipus, et sellest nii suur kisa on tekkinud või on see põhimõtteline värk, mis paneb teid mõttes takistajat nuhtlema mõni saadaks isegi siberisse kui võimalus avaneks jne.. Äkki kirjutaks riigikokku märgukirja, sest nagu me teame oli isegi teleseriaalis õnne 13 sama jama, et kiva veeretati teele ette.

  • kohalik ei käi nii tihti poolsaare tipus, et sellest nii suurt kisa teha. tal omalgi oma kinnistul tore olla. kaugemalt tulevad normaalsed inimesed võiks läbi saada, arvestades, et nad ei külasta ju Kotkase kinnistut, vaid valla omanduses olevat tippu. normaalsust on raske ette välja selgitada, aga üks mees oma väravaga omatahtsi asja ei lahenda.

   • “Normaalsed…. Kas te käite” ???
    Teate sellist “juttu” kuulates tekib tahtmine Haapsalu ka “lukku panna” ja hakata piiril nägude kontrolli tegema. Muuseas teie sitta pean ka koristama või selle koristamise eest maksma.
    Pean tõdema, et idioodiks sünnitakse ja haridus ega varanduslik olukord
    seda tõsiasja ei riku.

    • Oh sa juudas..mis puuk seda Imelikku hammustas? Mul tuli kohe hirm peale..

     • Ei ole põhjust, olen rahumeelne inimene. Ma ei arva lihtsalt, et enda okastraati mässimine on vaba kodaniku ja riigi tunnus. Kurb on see kui seda isiklikust lollusest tehakse, arvates et “teised” samaga ei või vastata.

    • teeme ära, igasugustele talibanana vurledele ja vandiraijujatele väravad kinni, näha oli ju, kui toto tuli külla oli neid prügitajaid siin nagu kirjuid kärbseid

 32. okastraat – see pole vaba kodaniku tunnus. Aga muuda suhtumist ja kõik muutub nagu tegi seda taat ühes vahvas laulusalmis.

  aedupidi kobades ta kodu kätte sai
  eit seisis ukselävel, vihane kui hai.
  :,: Taat aga ütles: olen okastega siil,
  looduskaitse alune ja magan täna siin :,: VOH

 33. Rahvas kiidab ! Nüüd saab paate ja mootoreid rannas hoida! ( nagu elaks Eestis)! Ennem oli merepealt linnulaulu asemel kuulda väga imeliku sisinat ja mingi lind korrutas blä..t,blä..t , na hu..i.

  Tubli mees see Ramsi mees!

  Õnneks on Maardu järv ja Harku järv, kus pidi hästi ahvenat ja punast tulema! Siiga ka !!

  • Vaat et siis Seasaare tagant välja ei tule, jääd oma paadist ja mootorist veel ka ilma? Ega Ramsi mees tuulega siis aru saa, oli see nüüd mõni Harku mehe vandesõna või “oma armas Eesti” korat, läkitab sulle veel tina ka järele.
   Eesti keeles on kombeks rääkida enda nimel ainsuses ja ennast mitte rahvaks
   nimetada. Ise ütlesid veel – “nagu elaks Eestis!”
   )))

Kommenteeri

Viimased uudised

css.php

© 2017 Lääne Elu. All Rights Reserved.