Uuring: alkoholitarbimine väheneb neljandat aastat järjest

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Eesti inimesed tarbisid 2016. aastal täiskasvanud elaniku kohta keskmiselt 9,9 liitrit absoluutalkoholi, mida on 6 protsenti vähem kui 2015. aastal. Alkoholitarbimine väheneb neljandat aastat järjest, selgub Sotsiaalministeeriumi tellimusel valminud Eesti Konjunktuuriinstituudi uuringust „Eesti alkoholiturg, alkoholi tarbimine ja alkoholipoliitika 2016. aastal“.

„Enamiku joogiliikide tarbimine vähenes möödunud aastal ja kõige kiiremini vähenes kange alkoholi ja lahjade segujookide tarbimine,“ ütles Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. „Alkoholitarbimise vähenemist on soosinud kõrgemad jaehinnad, sest tarbimine on enamasti sõltuv hinnatasemest ja alkohoolsete jookide jaehinnad tõusid 2016. aastal 6,7 protsenti. Kuid kindlasti on olnud oluline mõju ka ühiskonnas alkoholipoliitika teemal toimunud avalikul arutelul, tervislikumaks muutunud eluviisil ja hoiakute muutusel.”

2016. aastal tarbisid Eesti elanikud alkohoolseid jooke ühe täiskasvanu (vanuses 15+) kohta absoluutalkoholiks arvestatuna keskmiselt 9,9 liitrit (-0,6 liitrit), millest kanged alkohoolsed joogid, sh viin moodustasid 3,6 liitrit, õlu 4,2 liitrit, viinamarjaveinid 1,6 liitrit ja teised lahjad alkohoolsed joogid 0,5 liitrit. Kõige enam vähenes aastaga kange alkoholi tarbimine (5%) ja viina tarbimine (13%). Õlle tarbimine vähenes aastaga 3 protsenti.

Samas on alkohol endiselt kergesti kättesaadav ja alkoholimüügilubade arv kasvab. Kehtivate alkoholimüügilubade arv on tõusnud 2017. aasta mai alguseks 7850-ni võrreldes 7296 müügiloaga 2015. aastal (+7,6%). Tekkinud on piiriülesed ostud Lätist, mis lisasid Eesti alkoholitarbimisele eelmisel aastal 0,8 liitrit absoluutalkoholi ühe täiskasvanu kohta.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse sõnul oleme seatud eesmärkidest aga veel kaugel ning alkoholikahjud on Eestis endiselt suur probleem. „9,9 liitrit alkoholi täiskasvanud elaniku kohta aastas on tase, kus ikka veel alkoholist tingitud kahjud ületavad selle tööstusharu toodetud tulud,“ ütles Maris Jesse. „Seepärast peame alkoholikahjude vähendamiseks jätkama kompleksselt erinevate meetmete kaudu nii inimeste teadlikkuse tõstmise ja hoiakute mõjutamisega, alkoholi kättesaadavuse ja reklaami piiramisega kui ka vajajatele ravivõimaluste suurendamisega.“

Väheneva tarbimise tingimustes on Eesti elanike suhtumine alkoholitarbimisse muutunud sallivamaks, kuid valdav osa inimestest toetab endiselt piirangutega alkoholipoliitikat. 70% küsitlusele vastanutest hindas, et Eesti elanike alkoholitarbimist tuleks vähendada. Kõige olulisemateks alkoholiga seotud probleemideks hinnati endiselt alkoholijoobes sõidukijuhtimist, kodust vägivalda ning laste ja noorte alkoholitarbimist. „Vastanute hinnangul saavad alkoholikahjude vähendamiseks kõige enam ära teha inimesed ise. Käitumise muutmisele saab kaasa aidata meedia ja mõistlik riiklik alkoholipoliitika,“ lisas Josing.

Reklaamipiirangute vajalikkuse osas inimeste suhtumine aastaga leebemaks muutunud ei ole. Valdav osa elanikest ( kuni 77%) toetab alkoholi välireklaami keelustamist, samuti alkoholireklaamide keelustamist raadio- ja telekanalites, internetis, sotsiaal- ja trükimeedias. Samuti toetatakse alkoholi kättesaadavuse piiramist. 74% vastanutest toetas alkoholi müügikeeldu kauplustes, mis ei ole alkoholi- ega toidupeod ja 71% vastanutest kogu alkoholimüügi koondamist poodide spetsiaalsetesse alkoholiosakondadesse.

Alkoholipoliitika karmistamiseks Vabariigi Valitsuse poolt 26. jaanuaril heaks kiidetud alkoholi- ja reklaamiseaduste muutmise eelnõu menetlemine Riigikogus jätkub peale Euroopa Liidus kohustuslikku teiste liikmesriikide teavitusperioodi lõppu 31. juulil.

Alkoholi tarbimine (1)

Alkoholi tarbimine (2)

Alkoholi tarbimine (3)

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
9 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Avalik+saladus
6 aastat tagasi

Millal taaskehtestatakse alkosõltlastele sundravi? Vaid nii saaks vähendada Haigekassa puudujääke! Kõik sõltuvushaiged ravile seejärel tööle ja riigile makse maksma! Praegu on enamus neist nn vähenenud töövõimega ja joovad maksumaksja rahas eest,
Pidevalt vajavad ravi ja vähendavad tegeliku maksumaksja võimalust saada arstiabi.

kodanik
6 aastat tagasi

on kuulda, et lätlased on hakanud rohkem jooma

Kuglimugli
6 aastat tagasi
Reply to  kodanik

Jep, 7 % kogunisti kui eilset AK-d uskuda.

Yuppie
6 aastat tagasi

Salaviin ja piiritus, on mu elupeegel

Pook
6 aastat tagasi

Hind tõuseb kogu aeg ja pole ime, et rahval jäävad kuu lõpus taskud tühjaks ja juuakse traditsjoonilist isemeisterdatud jooke samakat või kodu õunaussi.
Varsti hakkab meie ühing ka Lätist kraami tooma ja las statistikud kirjutavad mida tahavad.

Andrus
6 aastat tagasi
Reply to  Pook

100% nõus!

Irwq
6 aastat tagasi

Ah jaa -mingi jama nende arvudega -alles hiljutu rootsi paiskas europarlamenti kaebuse soome suunal ,seal aga seisis võrdlusandmetes et rootslased jõid pea11 liitrit ja eestlased alla9 liitri

Irwq
6 aastat tagasi

No see instituut peaks juba ammu tootvale tööle suunama -isegi purjus peaga ei saa seda jampsi lugeda

sorts
6 aastat tagasi

josing ja jesse peaksid põrgus olema!
viina võeti ja võtetakse edasi.
te lollid tibid minge kuhugi— oma jalgevahele näiteks