Avakülg » Uudised » Haapsalu kaks pagulasperet püüavad kohaneda eluga Eestis

Haapsalu kaks pagulasperet püüavad kohaneda eluga Eestis (144)

põgenik pagulane
Põgenikelaager. Foto: SCANPIX

Asmaa ja Samer, Nesrin ja Hamude on kaks esimest pagulasperet Haapsalus. Lääne Elu uuris, kuidas neil noortel inimestel uues kodus läheb.

MTÜ Pagula juhi Innar Mäesalu sõnul on kõige suurem mure leida tööd. Tööd on raske leida, kuni ei osata eesti keelt. Meestel on tööta olek veel ekstra raske, sest araabia mees on pere toitja, nüüd tuleb aga neil elada veidi üle 700eurose sotsiaaltoetusega.

Perede tugiisik ei ole kuulnud, et Haapsalus oleks keegi neile liiga teinud või riidu kiskunud. Küll aga mõjub pikaajaline stress ja ebakindlus tervisele. Välja löövad kroonilised haigused, aga tunda annavad ka hambad, nii et mõlemad pered käivad hoolega hambaarsti vahet.

Mäesalu andmeil tuleb sügisel Haapsallu veel üks-kaks sõjapõgenikuperet. Kes nad on, selgub paar nädalat või kuu enne saabumist.

Asmaa ja Samer, esimesed Haapsalus

Veidi üle 20aastased Asmaa ja Samer koos kolme lapsega on esimesed Süüria sõjapõgenikud Haapsalus. Nad saabusid 28. aprillil ja elavad neile üüritud kolmetoalises korteris.

„Olid väga väsinud,” kirjeldas nende tugiisik esimest kohtumist Tallinna lennujaamas. Tugiisik suhtleb nendega kolmes keeles: eesti, araabia ja kehakeeles. Araabia keeles on ta suuresti iseõppija, rohkem ta endast ei räägi.

Sõjapõgenikud tulid Eestisse Kreekast. Pagula üüritud ja korda tehtud korteri üle Haapsalus on nad õnnelikud. Nende kolm last, üks kolmene ja kaheaastased kaksikud, käivad lasteaias. Asmaa ja Samer hakkasid paar nädalat pärast saabumist õppima rahvaülikoolis eesti keelt. Lihtne see ei ole, sest inglise keelt nad ei räägi, eesti keele õpetaja araabia keelt ei oska, nii et õppida tuleb piltide järgi. Praegu oskavad nad ennast tutvustada ja suudavad moodustada mõne lause.

Asmaal on meie mõistes põhiharidus, ta on kodumaal veidi aega töötanud hambaravitooteid valmistavas tehases ja on aidanud abikaasal mosaiiki laduda. Tema on praegu Haapsalus tööpraktikal, õpib kokaabiks. Tugiisiku sõnul on Asmaa väga hea kokk ja inimene, kes toob kõigile naeratuse näole.

Asmaa ja Samer on eluga Haapsalus rahul. Kõik on käe-jala juures, jalgsi jõuab igale poole. Pealegi meenutab Haapsalu veidi nende kodu Süürias, sest nad on maalt pärit. Nende tuttav pere elab Tallinnas, seal on palju raskem, sest vahemaad on suured, kõik maksab, ka sõit.

Kodust põgenesid Asmaa ja Samer koos tuhandete teistega, sest käis pidev pommitamine. Kord pommitasid venelased, kord valitsusväed. Arstiabi ei olnud, sest arstid olid põgenenud, süüa polnud.

Neljast Haapsallu tulnud sõjapõgenikust on Asmaa ehk kõige usklikum. Tema pidas ainsana ka ramadaanist kinni. Kui ta lennukiga Tallinna saabus, kandis ta pearätti. Asmaal soovitati pearäti kandmisest loobuda, et mitte äratada liigset tähelepanu. Asmaa tegigi seda, aga tundis ennast esialgu justkui alasti.

„Hijab’ist loobumine oli julge samm,” nentis tugiisik.

Sotsiaaltoetust saab viieliikmeline pere kokku 714 eurot. Korteri kommunaalkulu maksab linnavalitsus, üüriraha tuleb üürilisel maksta, aga see makstakse hiljem tagasi. Ka lasteaiatasu tuleb põgenikel endil maksta, internet jms kulud.

Tugiisiku sõnul on nende mõne kuu jooksul ikka juhtunud, et raha on otsas, aga toetuse maksmiseni on veel aega. Siis on aidanud toidupank või MTÜ Pagula, vahel ka tugiisik.

„Peamine on, et nad saaksid ikka ise hakkama,” sõnas tugiisik.

Nesrini ja Hamude lugu

Nesrin ja Hamude tulid Haapsallu veidi enne jaanipäeva, 16. juunil. Nesrin on 28, Hamude 31. Hamude on tegelikult Mohhamad, aga Mohhamad on tema kodumaal Hamude, nagu meil on Aleksander Sass ja Juhan Juku.

Neil on kolm last: kaks tütart ja poeg. Tütar on kaheksane, üks poeg kuuene, teine aastane. Oktoobri alguses peaks sündima kolmas poeg.

„Siis on kõik,” ütleb pereisa Hamude.

Nende üürikodu Haapsalus ühes nõukogudeaegses kortermajas on täiesti tavaline: avatud köök, elutoas suur nurgadiivan ja teler. Ainult kohv, mida pakutakse sõrmkübarast pisut suuremas tassis, on teistsugune: magus ja kange, aga hea.

Nesrin ja Hamude on rahvuselt kurdid. Nad ei räägi eriti araabia keelt, küll aga veidi inglise keelt. Hamude lõpetas 2005. aastal ülikooli elektriinsenerina, Nesrin lõpetas ülikooli 2008, tema on algklassiõpetaja. Nad tutvusid 2005, kolm aastat hiljem abiellusid.

Neli aastat teel

Nesrin ja Hamude elasid Süüria miljonilinnas Aleppos, mis jääb üsna Türgi piiri lähedale. Hamude töötas elektriku ja taksojuhina, aga ta on ka andekas muusik, klahvpillimängija.

Elu oli kodumaal hea, seal sündisid kaks esimest last. Neil oli töö, oma maja, auto. Kui 2011 algas Süürias kodusõda, hakkas elu kiiva kiskuma. Esialgu sõda Aleppot ei puudutanud, aga tuli aina lähemale. 2012. aastal hakkasid lennukid linna pommitama. Linnas käisid lahingud, elu muutus kalliks ja ohtlikuks.

Pere kolis Aleppost ära umbes Pärnu suurusesse väikelinna Afrini. See on Türgi piiri lähedal, ent sealgi polnud parem. Elektrit polnud, kõigest oli puudus. Hamude töötas kuu aega, sai 200 eurot, aga klaas piima maksis 14 eurot. Täiskasvanu elab ära, kui saab leivapalukese ja klaasi vett, aga väikeste lastega nii ei saa. Neile on vaja toitu, mähkmeid jpm.

2014. aastal otsustas pere Türki minna. Mindi jalgsi, kaks last käe otsas. Teekond kestis viis tundi. Kaasa ei saanud midagi võtta, kogu elu jäi maha, ka vanemad. Ent ka Türgis ei olnud midagi head. Hamude selg oli haige, ta ei saanud tööd teha, aga kui tööd ei tee, siis pole riigilt abi loota. Peret ähvardas tänavale jäämine.

Kui Iraak andis Türgi kurdidele võimaluse Iraaki tulla, kasutasid nad seda. Aga ega elu sõjast laastatud Iraagis parem olnud. Iraagis sünnitas Nasrin kolmanda lapse. Haiglas oli korraga 20 sünnitajat, arste oli kolm. Kui Nasrin oli lapsega maha saanud, pidi ta tükk aega hõikama, et arst tuleks ja nabanööri läbi lõikaks. Arst tuli, lõikas nabanööri läbi ja ütles, et mine nüüd koju tagasi.

Iraagis virelesid nad umbes aasta, kuni küpses otsus Euroopasse pääseda.

„Iraagis oleks aeglane surm kindel olnud,” ütles Hamude. „Mõtlesime, et kas upume või saame üle mere.”

Tänavu 23. veebruaril saidki nad laevale. Talve valisid nad seepärast, et kuigi ilm oli siis halb ja uppumisoht suurem, oli ülesõit poole odavam – lastele tehti allahindlust. Vahemerel olid suured lained, nende plastpaat oli 8 meetrit pikk. Võis peale võtta kuni 20 inimest, aga oli 40 täiskasvanut ja 17 last. Nad hulpisid kolm tundi merel. Lained olid kõrged. Kõik palvetasid, naised nutsid, lapsed olid segaduses.

Kreekas veetsid nad ühe päeva tänaval, sest piir oli kinni ja edasi nad ei pääsenud. Üks Kreeka pere tõi nad oma koju, kus elasid nad kaks nädalat, kuni piir tehti lahti. Nad pääsesid kolmeks nädalaks hotelli. Seal tegeles nendega umbes samasugune organisatsioon kui meie Pagula, aga kandis nime Praxis. Praxise kaudu said nad kolmetoalisse korterisse, seal oli igas toas üks pere. Seal elasid nad 1,5 kuud. Siis helistati: lähete Eestisse.
Eestist polnud neil õrna aimu, kuid neile näidati neti kaudu, mis maa see on. Et väike ja hea internetiga. Nad olid kohe nõus.

Eestisse saabusid nad lennukiga marsruudil Ateena–Istanbul–Tallinn. Et Hamude õde elab Türgis, lootis Nesrin Istanbulis vahemaandumise ajal õega kokku saada. Ta polnud õde neli aastat näinud. Et tal aga transiitviisat ei olnud, ei lastud teda lennujaama tulnud õega kokku. Kuigi Nasrin palus, et pandagu tal käed raudu ja viidagu kas või nõnda meheõega kokku.

Eestis saab hakkama

Hamude sõnul tunneb pere end Haapsalus hästi, kuigi on siin elanud alles 1,5 kuud. Kodus on neil tänu Pagulale kõik vajalik. Toetus on küll väike, aga nälga nad ei tunne. Hamude teab, et paljud eestlased peavad niisama napi rahaga välja tulema. Neid nagu teisigi aitab vajadusel Toidupank. Kõige suurem kulu on neil hoopis imikutoit ja mähkmed, eriti pärast beebi sündi.

Et nende perele lasteaias vaba kohta ei olnud, on lapsed praegu kodus, kuid lootus on, et augusti lõpupoole saavad lapsed lasteaeda.

Kuigi Hamudel ja Nesrinil on Saksamaal ja USAs sugulasi, on nad Eestiga rahul. Saksamaal on toetused küll suuremad, aga seal pidanuks nad paar aastat laagris elama. Konteinermajas lastega elada pole kuigi lõbus. Hamude sõnul on Eestis neid hästi vastu võetud, neil on kodu, aidatakse integreeruda, on tugiisik ja vabatahtlikud abilised.

Nesrin ütles, et tunneb puudust kodusest toidust ja raske on harjuda Eesti heitliku ilmaga. Iraagis on praegu 48 kraadi sooja, ütleb Hamude ja räägib, et selle ilmaga pole munapraadimiseks enam pliiti vaja. „Muna” ütleb ta selges eesti keeles, ka „tere” kõlab aktsendita.

Tugiisikute koordinaator ja vabatahtlik abiline Ingrid Hassaan on nende kodus sage külaline. Tihtipeale tehakse koos süüa. Dolmasid näiteks. Nad käisid just Nasriniga lossipargis selle tarvis viinamarjalehti korjamas.

„Nagu tavaline Euroopa pere,” iseloomustas Ingrid Hassaan oma uusi sõpru. Kenad, tagasihoidlikud intelligentsed noored inimesed.

Kuigi Nesrin ja Hamude ütlevad, et neil on kõike, siis Ingrid muretseb, et kummalgi pagulasperel pole üldse talveriideid. Lastel võiks olla jalg- või tõukeratas. Kui Nasrinil sünnib laps, oleks vaja kaksikute vankrit, sellist, kuhu saab korraga panna aastase poisi ja beebi.

„Kui kellelgi on müüa, nad niisama ei küsi,” toonitas Ingrid Hassaan ja lubas avaldada oma telefoninumbri, kui keegi tahab aidata – 517 7326.

Töö lahendaks palju probleeme

Hamude loodab väga, et leiab sügiseks tööd. Ta ostis oma starditoetuse eest elektrikule vajalikud tööriistad, sest lootis, et sellest tööst saab tema leib. Ta on praktikas juba näidanud, et tunneb seda tööd.

„Töö lahendaks väga palju probleeme,” sõnas Hamude. Tulevikus tahaks ta endale osta süntesaatori, aga tõesti tulevikus. Praegu tuleb mõelda ellujäämise peale.

Küsimusele, kas nad loodavad kunagi tagasi Süüriasse minna, järgneb mõtlik vaikus. Nesrin ei usu, et Süürias elu niipea normaliseerub, sõda käib seal praegu täie hooga. Hamude arvas, et kui lapsed käivad siin koolis, siis nende elu algab siin ja jääb siia.

_________________________
Süüria kodusõda

Algas 2011. aastal relvakonfliktiga Süüria valitsusvägede, neid toetavate välisriikide ja opositsioonirühmituste võitlejate ning neid toetavate välisriikide vahel.

Kodusõja vallandasid araabia kevade ajal 2011 toimunud rahumeelsed protestimeeleavaldused, mis eskaleeriti relvakonfliktiks, mille käiku on hakanud üha enam mõjutama välismaised huvirühmad. Peale raha ja relvade on Süüriasse saabunud üha enam ka välismaa vabatahtlikke võitlejaid ja palgasõdureid.

Opositsiooni esialgsel eesmärgil riiki demokratiseerida ei ole enam kuigi suurt tähtsust, esiplaanil on eri organisatsioonide religioossed ja etnilised motiivid.

ÜRO andmeil tapeti Süüria kodusõjas 2011. aasta märtsist 2015. aasta märtsini 220 000 inimest. Vähemalt neli miljonit inimest on Süüriast põgenenud, riigisiseseid põgenikke on 7,6 miljoni ümber.

Veebruaris 2014 nimetas ÜRO Süüria põgenikekriisi kõige suuremaks pärast Rwanda genotsiidi 1990ndail.

Allikas: Vikipeedia

144 “Haapsalu kaks pagulasperet püüavad kohaneda eluga Eestis”

 1. kui mees on elektriinsener,siis võtku ühendust Autel-Bürooga, sääl on inseneriharidusega elektrikke ikke vaja.
  saladuskatte all-palk on 1,5 keskmist ja üle selle:)

  PS.joonised ei vaja isegi keeleoskust, sümbolid on samad üle ilma.

 2. Ei õelutse, aga seelist elu elavad paljud Eestlased. Muidugi neile ei maksta üüri Pagula poolt kinni. Mis töösse puutub, siis on suht koht keeruline Haapsalus Läänemaal leida sellist tööd, millega peret ülal pidada.
  Edu mõlemale perele.

  • Tere Valdo! Perede üüri ei maksa MTÜ Pagula, vaid linnavalitsus toimetulekutoetuse korras, samas korras kompenseeritakse üüriraha ka kohalikele toimetulekutoetuse saajatele, erisusi kohalike ja pagulaste vahel toimetulekutoetuse juures ei ole.

 3. Tore – 700 euri kätte + prii eluase . Hambaravi tasuta ( ise pole alla 50 euri kord saanud ) – mis vaja siis veel tööle minna – hakka või ise pagulaseks

  • Tere Valdo! Perede sissetulek koosneb toimetulekutoetusest, mis on sama kõigile Eesti inimestele. 700 eurot sellepärast, et peres on viis liiget, summa on Eesti perele täpselt sama. Kinni makstakse ainult kriitiline hambaravi, nt täielikult lagunenud hammaste välja tõmbamine, kõik muu jääb perede enda kanda.

  • Pagulase elu ongi nagu lill,ise ei pea millegi pärast muretsema,antakse raha,kõik kulud makstakse kinni, lapsed saavad kohe lasteaeda,ela nagu kuninga kass,ei mingit muret!

 4. Lõpetaks ära nende pagulaste promomise. Pole neid vaja siia.

  • Neid ei promota, vaid kirjutatakse nendest, et sinusugused aksepteeriks ka teistsuguseid.

   • Mis nad teistsugused on, et peaksid siin sots.toetust saama?
    Pole päevagi tööd teinud ja korter kohe kätte.

    • Teistsugused selle poolest, et neil pole homme taga midagi sõja tõttu, sinul aga su enda elus tehtud valikute tõttu.

     • millise sõja? Krdi jutt see on, see sõjajutt on juba ammu vana nali, ära püüa siin uusi rumalaid leida, kes seda usuvad. Miks sinusugune eestlane peaks üldse sellist propagandat toetama, ka teenid raha selle pealt või?

     • Süürlasest õpetlane Bassam Tibi, kes muuseas ka Harvardi ülikoolis õpetanud, on imestanud, miks naiivsed eurooplased Lähis-Ida jm. majanduspõgenikke nii rumalalt maale lubavad. Ta on ka maininud, et sealmail on kombeks aastakümneid sõda pidada ja sellega tuleb leppida. Rikkamad muslimimaad ei võta ka endale põgenikke, sest nad ei taha endale segadusi ja muslim teist muslimit nii rumalalt ülal pidama ka ei kavatsegi hakata, sest see on dhimmi kohustus. Pagulaskeskused aga on ainult raha peal väljas ja selle nimel reedetakse oma kodumaa.

   • Milline eesti kolmeliikmeline pere saab 714 € toetust + tasuta elamine + tasuta hambaravi?
    Ametnikud tagusid kahe käega vastu rinda – kõiki toetusi makstakse täpselt samapalju, nagu kohalikele. Tegelik elu on midagi muud.

    • Summa koosneb toimetulekutoetusest ja lapsetoetusest – see on igale Eesti kolmeliikmelisele perele täpselt sama summa, samuti lahutatakse ka kohalikel eluasemekulud sissetulekust maha enne toimetulekutoetuse arvutamist. Hambaravi ei ole tasuta, selle eest tuleb maksta. Pearahast hüvitatakse kõige kriitilisem.

   • Miks ma peaks neid aktsepteerima? Kohalikud inimesed peavad vägagi tihti miinimumpalga eest tööl käima, ise üürid ja kommunaalid maksma, need asjad aga saavad asja eest teist taga niisama 714€ kätte, korter ja hambaravi makstakse kinni ja muretsetakse mingi stressi pärast, samas kes kohalike stressi ja hambaravi eest ja eluaseme eest hoolitseb? Praeguses seisus on need pagulased kordades paremas olukorras kui paljud põliselanikud ja me peaks neid tolereerima mille pärast?

    • Kohalikud inimesed saavad täpselt sama summa. Toimetulekutoetus plus lapsetoetus. Mõlemad perekonnad on avaldanud tungivat soovi asuda tööle ja selle nimel töötatakse igapäevaselt – olenemata sellest, et sissetulek oleks ilmselt miinimumilähedane ega mitte kõrgem, kui praegu sotsiaaltoetuste peal. Mitte ükski pereisa ei taha elatada oma peret sotsiaaltoetustest. See ei tee kedagi õnnelikuks, see ei ole auasi. Saage aga siiski aru, et Teie kolmeliikmelise lastega pere toetus oleks samamoodi 714 eurot.

  • Mind küll huvitas kuidas nad kohanenud on, eriti meie “soojade ja sõbralike” inimeste keskel eriti muutuvas kliimas. Hamude ostis endale starditoetuse eest elektriku tööriistad. Juba see fakt on iseenesest inimest iseloomustav.

 5. kes saab, kes mitte

  ega, jah, meie inimesed hambaarsti juurde minna ei saa. No ei kannata minna, liiga suur väljaminek ja päris luksus tundub olevat. Neile aga on taskukohane küll. Mis sa kostad?

  • Neil käivad lapsed hambaarstil. Kõigile lastele ongi ju tasuta.

   • Eesti lastele ikka….ja pole nii tasuta midagi, visiiditasusid peab ikka maksma

   • Jutt käis artiklis, et kõik käivad mitte ainult lapsed ja tekstist võib lugeda välja, et hammaste mure stressi tõttu on just täiskasvanud isenditel, seega ära aja pläma.

   • “Välja löövad kroonilised haigused, aga tunda annavad ka hambad, nii et mõlemad pered käivad hoolega hambaarsti vahet.”
    Eesti laste tasuta hambaravi maksavad maksude kaudu kinni nende vanemad.

  • Sa elad oma elu rahuaegses riigis, kus on ametlik miinimumpalk ja tasuta haridus, ümber- ja täiendõpped, ettevõtlustoetused, ja sa räägid siin uhkelt ja avalikult kuidas sa endale hambaarsti juures käimist ei saa lubada?

 6. “Mäesalu andmeil tuleb sügisel Haapsallu veel üks-kaks sõjapõgenikuperet. Kes nad on, selgub paar nädalat või kuu enne saabumist.”
  Kuulge,kuulge!!!! Asekantsler Kruuse ju Haapsalus olles teatas,et nüüd enam mõnda aega Haapsalu uusi peresi ei tule,et keskendutakse teistele kohtadele. Ja opppaaa sügisel lausa 2 pere juurde.Vot selliste valede keskel siin riigis elataksegi ,julmalt valetatakse rahvale näkku!

  • kohalik elanik

   Valed ja vassimised käivad edasi. No ei saa neid kerge elu otsijaid ilusateks ja armsateks rääkida. Kõik tolerandid on samaväärsed kui küüditajad omal ajal.
   Eelnev ülistav sallivuse jutt kubises valedest…. Näiteks: piimaklaas 14 EUR jne.
   Kohalikud inimesed ja pensionärid virelevad ja nendele on lastetoetused, toimetulekurahad, muud toetused. Tülgastav olukord ja ebaõiglus.

 7. elektriinsener..irwwwwwwwwwwwwww

 8. Ma lugesin, et Hamude lõpetas 20 aastaselt ülikooli elektriinsenerina — kas see saab tõsi olla?

  • kes nende haridussüsteemi teab? vbl lähevad 16 lt ülikooli?

  • Kui nende kooliaeg ei ole mitte 12 aastat, nagu meil, vaid võibolla näiteks ainult 10, nagu nõukaajal Eesti venekeelsetes koolides oli, siis saab ju keskkooli 16-17 aastaselt lõpetada- ja kui esimene kõrghariduse aste on 3 aastat, siis on 20 aastaselt ülikooli lõpetamine reaalne küll. Mul endalgi on siinsamas Eestis 11 klassise kooli ajal tuttavaid 16-17 aastaselt lõpetanud. Oli veel paaril noorel häda, et 16 aastaselt ei saanud ülikooli soovitud erialale astuda, tuli aasta oodata.

   • Elektriinsener see mees vaevalt on- pigem ikka tehnik -elektrik.
    Selgituseks lisan, mida tähendab mõiste elektriinsener.
    Elektriinsener
    on kogemustega spetsialist, kes rakendab inseneriteadmisi, võimeid ja praktilisi oskusi olemasolevate ja arendatavate tehnoloogiate käigushoidmiseks.
    Keerukate probleemide lahendamisel võib ta vajada kogenud inseneride abi. Ta vastutab enda ja teiste tööülesannete täitmise eest. Tööga kaasneb ressursside jagamine ning töötajate juhendamine.
    Elektriinsenerid spetsialiseeruvad elektrivõrkudele ja –süsteemidele, elektriautomaatikale või tarbija elektripaigaldiste erialale ning kitsamale ametilalale: projekteerimisele või ehituse, käidu ja järelevalvele või energia- ja tehnoloogiakaubandusele.

  • "B" kat.elektrik

   Ta sama palju insener kui mina neeger, tore oleks teda näha kui see “insener” puutub kokku pingega 3x220v ja 660v nimipingega

 9. pojad-tütred

  “Neil on kolm last: kaks tütart ja poeg. Tütar on kaheksane, üks poeg kuuene, teine aastane. Oktoobri alguses peaks sündima kolmas poeg.”
  Ebaloogiline tekstülesanne :-)

 10. minul võttis see artikkel igatahes pisara silma :( inimesed on ikka koletised küll,mis kannatusi nad oma võimuihaga teistele sõja näol põhjustavad….lihtsalt tapavad oma kaasmaalasi,isegi 21. sajandil! millal see ükskord lõppeb???

 11. …omavalitsus saab ju raha…3000.-eur pearaha…ärge seda unustage…

  • ja kui kiiresti see pearaha nende toetusega läbi läheb? 714 eurot kuu. Haapsalule sellest pearahast küll vähe kasu on, kõik lähen pagulaste pessa.

   • Sotsiaaltoetuseid ei maksta pearahast. Kohalike inimeste toimetulekutoetus ja lapsetoetus on sama suured.

 12. Ebaseaduslikult üle piiri tulnud ja nüüd on kõik tasuta käes. Korter + toetused ja 700€-ga ei ela ära. Normaalsetes riikides pannakse ebaseadusliku piiriületuse eest vanglasse ja mehed mingu kodumaad kaitsma, aga mitte naiste seelikute taga kükitada. Netis on palju videolõike, kus näeb noori alles koolist tulnud poisse, kes relv käes kodumaad kaitsevad ja kurdide omakaitses on kolmandik naised.
  Pealegi on kurdide alad põhja Süürias täielikult vabastatud.
  Ja seda ütles asekantsler tv-s, et rohkem neid Haapsalusse ei tule.
  Valetavad nagu alati siin mädand riigis.
  Pagulakoidu jooksupoiss mäesalu hõõrub aga käsi, sest pappi tuleb mühinal.
  Ise ta tööl kuskil ei käi, longib linnapeal ringi ja käib üritustel lõbusemas PARASIIT.

 13. Haapsalus omadelgi tööd ei jagu, pooled käivad mujal linnades või mujal riigis tööl. Hambaravi aga peab igaüks ise maksama, samuti ka üüri peab igaüks ise maksma, leian, et neil pole nurisemiseks küll põhjust… need asemel hoiaks madalat profiili. Ja kui on tore ja hakkaja mees- küll töö leiab, kasvõi poe kärumees, aga vähemalt on töö!

 14. pagulasprobleem

  Suurim probleem ilmselt selle teema juures ongi pidev infomoonutus, valed ja vassimised. See ajabki inimesi närvi ja annab alust umbusuks. Näiteks kirjutab seesama Lääne Elu aprillis esimese pagulaspere kohta nii “”Esimesed viis Haapsallu ümberpaigutatavat sõjapõgenikku on Süüriast pärit perekond. Pere koosneb emast, isast ja kolmest eelkooliealisest lapsest,“ ütles Lääne Elule MTÜ Pagula tegevjuht Maarja Pikmets.Siseministeeriumi teatel on pereisa õppinud automehaanikuks, naine on töötanud meditsiinivaldkonnas. ” Samas praegusest artiklist tuleb teistsugune info välja. Kui vale võib info siis veel muudes küsimustes olla või miks sellist vassimist ja segadust kogu aeg juurde tuleb. Retoorika pagulasteema juures on algusest peale olnud, et on tore kui neid tuleb, kuna Eestis napib tööjõudu. Rahva poolt on kogu aeg olnud küsimus- aga meil endilgi ei ole tööd ega piisavat sissetulekut, vaeseid meiegi hulgas väga palju. Ja nüüdne, esimene kogemus Haapsalus tõestab, et endiselt rahval õigus. Ka esimeste pagulasperede puhul jagatakse vastakat infot, tööd nad ei saa, sest seda lihtsalt pole ja toetuste teemadel parem üldse ei räägiks.

  • täiesti nõus. Ja seesama tugiisik rääkis ka,kuidas perel ei ole plaanis Eestisse jääda, Lääne Elu vahendusel tuli välja,et neile siin meeldib ja siia jääda tahavadki. Jutud käivad,et suguvõsagi üritatakse siia tuua. Kõik need valed mingist sünnitusmaja pommitamisest,iga kord erinev versioon ja surnute arv. Ausalt, pole ju normaalne.

 15. Korstnapühkija imelik mees: nägu must, pool pääd kübara sees, kõnnib kindlasti õhtusel ajal tänaval- kütteseadmete puhastusaeg ju.

 16. Need võibolla üritavadki kuidagi toime tulla aga see ei õnnestu neil. Neid tuleb juurde, moodustub nende omaette kogukond. Nende lapsed on need kes hakkavad pomme panema ja tapma täpselt nagu igal pool mujal. Need kes neid siia toovad ja siin poputavad on tegelikult mõrtsukad kes ise vaatavad muru juba altpoolt kui nende mõrtsukatöö alles peale hakkab. Ükski moslem ei võta omaks siinseid kombeid vaid üritab omi peale suruda ja kui ei õnnestu siis hakkab tapma.

  • Hulle leidub igas rahvuses. Mõni eestlane on ka meie rahvuse margi võõrsil nii täis teinud, et rahvuskaaslasel läheb tükk aega, et oma mainet puhtaks pesta.

   • ega nad enne aru ei saa, kui suitsu linn täis

    • Tee külmkapi alumine sahtel lahti ja võta parem jäätist .. Osta sina ka padjaklubi jäätist!

   • Aga massiinvasiooni ja terrorirünnakuid, pole eestlastest ju küll, kuulda olnud?! Isegi ajaloos mitte!!! Et omal ajal Lepajõe &Co, Skandinaavias– ” cowboy”sid mängisid, ei ole veel “rahvuse margi ” täistegemine. No on ikka SUUUUUR SUUR rahvus meil. Ok, pigem– rahva(ste)arv.

  • netikommentaarides vihaõhutamine garanteerib selle tõesti,sest lapsed õpivad keele ära,loevad,koolis hakatakse neid mõnitama,sest kodus ju antakse eeskuju,tööd nad ei saa,sest seal ka samasugune suhtumine ja ongi inimene igasuguste isiste poolt lihtsasti suunatav. vot nii!

   • ja ongi õige, et elu kibedaks teha, kui on neil väga hea olla, siis tuleb sealtkandist 100+ sugulast kohe järele, kas see ka oleks meeltmööda?

    • Maali,aga nad pidid ju siia vaid seni jääma,kuni sõda läbi. Sina kui ilmselt Pagula liige äkki räägid,miks sellist vale linnas külvate?

   • Mida, Maalikene??? “netikommetaarides”… millest Sa räägid??? tugiisik suhtleb NENDEGA; eesti-, araabia-, ja KEHAkeeles!!! Ei tea sääl Liisa ega lapsed, mida säändsed inemised mõtlevad. Ja määndseid lapsi “kotib”, et neid “mõnitatakse”, kust kurat Sa, täpselt tead, et — mõõõnitatakse?? Ah? Lapsed, muide, leiavad ka peale -kehakeele– veel sellise keele, millest SUURED, mitte muhvigi aru ei saa, nii et; ära topi lapsi “tšoti” ette! Aga terroristid kasvatavad neist “nunnukestest”, nende vanemad ; too om joba vereh sisen. Ärr olõ“i sääne sinilillesilmäline, et kõkkõ põmmpääde ja rahaahnide juttu, uskma jäit. Pane OMA, tark ja terve “talupoja” aju töökorda!

 17. parem tagasi.

 18. sellised parasiidid tuleb saata merekooli. Ehk siis,kivi kaela ja merre

 19. Loodan, et pagulased siinsete õelutsejatega kokku ei pea puutuma. Sealses ühiskonnas oleksid ilmselt just need õelutsejad ise pommipanijad…..

  • Mulitkultil toetajaid leidub....kuni ise ohvriks ei saa

   Loodan, et sa mõne NICE mõrtsukaga kokku ei peaks SIIN puutuma.
   Häbi ei ole teil siin veel neid kaitsta. Meie kaks ohvrit jäävad igavesti multikulti maffiakaabakate hingedele

  • Huvitav, miks kõik Aafrika ja Aasia kannatajad Euroopasse suunduvad? Emiraadid palju lähemal, usk ja kombed samad, sõda ka ei käi ja raha nagu raba. Eriti veel sellised kõrgelt haritud inimesed, nagu see 2. perekond väidab end olevat, peaks sooja vastuvõtu osaliseks saama.

  • võta kaissu nad siis türa

  • Ei õelutse siin keegi. Pole sa pärisõelutsemisest näha ega kuulda saanudki.

 20. Pange ennast nende olukorda.Ja sellise Elu tempo juures võime sealseid veel siia kanti ootata!Saavad seda meie naabrid teha saame ka meie. :D Haritud inimesed!!!@ Halleluuja ;)

  • see nagu google tõlge- mulle jäi igastahes kirjutatu arusaamatuks.

  • tõesti? Kui palju eestlasi on nt vaesuses nende olukorras ja kuidas neid toetatakse? Tihtipeale on omavalitsusel sõnum juures, raha napib, ei saa aidata.

 21. no islam, no terrorism!

  Ei hooli eriti neist pagulastest siinmail. Ja sellele perele soovitaks – kui tahab tõsiselt siiamaile jääda, siis islamist lahti ütelda ja iseennast ning oma lapsed ära ristida. Teiseks…. kui vana on klahvamängija, siis kas ei leia Haapsalu pealt talle mõnda vana, aga mängukõlbulikku süntesaatoritükki. Mul omalgi selline vedeleb, kahjuks jube kauge minna talle seda viima.

  • Õudne tunnistada, aga mina ja minu lapsed on ka ristimata. Mis nüüd saab! Loodan, et mind minema ei kupatata.

   • kasulikum on juba valmistuda; astumaks- islamiusku. allah agbar- või kuis too oli…(sama siin)

 22. Kurdi rahvusest inimeste vastu pole mul midagi (väga palju kannatanud rahvas tänu just Isisele).Soovin edu ja loodan,et austavad seda riiki.

 23. Haige möla.Muinasjutt Ali-Baba ja 40 röövlit+meie tolarantide iba

 24. Miks nad kogu aeg nussivad ja lapsi teevad kui ei suudeta nende eest hoolt kanda? Isegi loomad pole nii arutud… need murjanid on ise süüdi et niipalju edasi siginevad kui võimalusi ei ole. Vähem järeltulijaid ja oleks ka rohkem toitu ja töökohti. Joppen puhh. “Araabia ja Aafrika kolooniaid” tuleks tasakaalustada.. Iga pere peale planeerida vaid üks laps ja vanemad steriliseerida. Maailm pole süüdi et nad sedasi armutult sigivad

 25. Mäesalu,võta oma pande ja lenda Võrru tagasi ja kogu sinna neid pagulasi palju tahad!

 26. imiku toit on rinnapiim

 27. Mehed võiksid alustuseks Eesti sõjaväes ajateenistuse läbida. On keel suus ja uus kodumaa ka natukene selgem.

 28. kui palju saavad Eesti pensonärid pensioni ?

  See on võimalik neil rahus elada seal Haapsalus Koit Uus mahitusel seni kuni neile soome tee selgeks õpetada . Huvitav kuidas saaks nendega kontakti õpetaks laevale ja maha tulemise neile selgeks . Õppiks kasvõi ise mõne okendamist meenutava sõna selle eesmärgi nimel.

 29. Kui 40-ndatel oli enamasti naaber või oma küla elanik, kes küüditajatele näpuga näitas, kellel vili talveks peidetud või kes sulaseid palkas ja seepärast siberisse saadeti.
  Siis praegu on umbes sama seis, kus rahanutsaka nimel ka eesti rahvusest tondid alustasid põhimõtteliselt eesti rahva hävitamisega.
  Algus on tehtud ja 10 või 20 aasta pärast võivad isegi Haapsalus rahvastevahelised kokkupõrket toimima hakata, kuna nende arv kasvab jõudsasti.
  Haapsalu õnnetuseks ongi see nn pagula ja nn juhid ja Mäesalule peab tee ette näitama. Kobigu tagasi Setumaale ja võtku sinna pagulasi palju tahab.
  Haapsalu elanikkond on 0,8% Eesti omast, aga pagulasi on juba 10tk 36-st ehk 30%. See on üle mõistuse. Nõuka ajal toodi sisse sadu muulasi Venemaalt ja nüüd tahetakse kogu Lähis-Ida siia ümber paigutada.
  Tuua sisse araablasi, keda on 200 miljonit eestlaste sekka, keda on juba vähem, kui 900 tuhat on selge rahva hävitamine.

  • jah muidugi,kõik tuuakse raudselt siia :D

  • Vahi, vai Määsalu setokas… õudne pilt… ma kah, huvitav, miks me nii erinevad oleme??? A ta rikas , ma vaene. Ta vana kommu, ma veitse– komsomoletz… Aga huvitav teada! Mina jään ellu ka vaese “komsomolezina”, a ta ” pals põrguh viil pääle surma kah”.. teate seda anekdooti põrgust…?
   Aga– ilma naljata, Sul , sahiib, õigus on.

 30. tundub et maali on Pagula mõttekaaslane…kurb…

  • ma pole kellegi kaaslane :P oma peaga võiksid ka ehk mõelda….tuleb vahel kasuks omada sutsuke empaatiavõimet ja ma ei pea silmasnasutusi,mis inimkaubanduse pealt teenivad…. aga parem on kui keeginvähemalt tegeleb nendega,kui et keegi üldse ei tegele…..

 31. … öeldi, et kõik Eestisse veetavad on kristlased aga seni pole veel ühtegi kristlast toodud. Pered saavad ca 700 euri toetust, üüri ei maksa, vett-elektrit ei maksa, ravi eest ei maksa jne ning samas neil pole vahest söögirahagi!? Ma ei ole mitte nende sisserändajate ja immigrantide peale tige vaid vastiku valeliku debiilse petistest valitseva kliki peale. Et nende tee ristuks möne matsheetega vehkiva Mahmoudiga ja, et ellu jäädes neil surmani kölaks körvus see allahu akbar!

  • Kohalike inimeste toimetulekutoetus ja lapsetoetus on sama suured, ka kohalikele makstakse toimetulekutoetust pärast üüri ja kommunaalide maha lahutamist.

 32. Tagasi saata see ahvikari, nahh.i neid kaltsupäid siia meie kaela peale elama vaja. Kus on meie rahval tasuta hambaravi, või raskustesse jäänud peredel riigi poolt kinni plekitud elamine + muud hüved. Kobigu tagasi OMA kodumaale.

 33. Siin on ikka üks suur punt ahneid inimesi koos! Meil kõigil on sugulasi kes teise maailmasõja ajal Eestist põgenesid ja pidid kuskil mujal endale uue elu ehitama. Ega ikka naljalt väikeste lastega kodusid maha ei jäeta kui muud valikut ei ole. Siin õelutsemise asemel tehke nende perede jaoks midagi head – kui ei viitsi siis olge vähemalt tänaval ja poes sõbralikud.

 34. Ei ole midagi, eestlased. Venelasi te ei tahtnud ju Eestisse, Nõukogude Liidus elada ka ei tahtnud. Nüüd saite teise Liidu ja araablasi. Mis ei meeldi?! Peate õnnelikud olema. Seega – PaLJU ÕNNE! LOL

 35. Isis pole varjanudki, et tilgutab oma tegelasi yle euroopa laiali. Täna on ta korralik pereisa jutujärgi aga kas keegi ta sisse näeb.
  Kas keegi teab mis ylessanne äkki antud?! Ja nagunii on varsti suguvösa järgi. Soomes see ammu näha / algul taat ja eit lastega(lubatud vötta 4 naist kaasa) lihtne matemaatika ytleb mis edasi saab. Otsa see eesti riik saab see on selge kui nii edasi jätkub.
  Meid niigi vähe ja pooled eestist ära. Ungarist ja poolast tuleks eeskuju vötta kus töesti midagi ka ära tehakse. Oh yhesönaga sönad puuduvad… Tulevik kn enam kui tume!!

 36. Mis Sa kostad

  Kus näed viga laita, seal mine ja aita !

 37. ungari ei lase ühtegi pabulast oma riiki…Ungari peaminister ütles et pabulased on mürk…

 38. Maali on vist üks nendest koledatest eesti naistest kes neid murjameid siia hulgi tooks saaks ka äkki meest seepärast neid nii tulihingeliselt kaitseb. Muahahaa :-D

  • ära muretse,tänaval vahiksid sa mulle mokk töllakil järele :D ila suunurgast tilkumas :P mul on mees täitsa olemas,uut ei otsi ka. mul on lihtsalt sõjakeerisesse sattunud inimestest üldiselt kahju. kui ma ole seetõttu kole inimene,siis hea küll,ma olen enne sinu standardi järgi kole,kui empaatiavõimetu mölakas :D

   • Päris kindlasti ei vaata ma järgi töllakil mokaga poolearulistele kes pole võimelised õppust võtma ümber toimuvast ja empaatiavõimest räägi nende inimeste lähedstele kelle pagulasenärakad Prantsusmaal tapsid ajukääbik ?

    • terrorism ja sõjapõgenikud on siiski kaks ise asja ,sa vaimupuudeline :P

    • ja mismoodi need sinu standardid tänaval silma paistavad? pede oled ve?! :D

     • maali, paned sa tähele,kuidas sa oma kaasmaalasi sõimad,sest nad julgevad teisiti arvata. Sellisel juhul küll küsiks,et kuidas sinusugsiud reetureid nimetama peaks?

  • Ihhii… aga ääkki on — hoopis MEEZ?!

 39. KÕIK LOEVAD

  Kas see pilt on Haapsalust, ei ole ja seda tehakse selleks, et need kes ei tea asjast midagi mõtleks kui jube see kõik on, ja meil saab olema hea rahulik … Need kes siin pooldavad neid, on tegelikult riigi palgal. Meie ise maksame need inimesed kinni kes kirjutavad kui tore see kõik on. http://uueduudised.ee/juhendmaterjal-ajakirjanikele-kuidas-kajastada-pagulastega-seotud-teemasid/

 40. No nägin seda rõhutud pagulasmeest tänaval eile kolme turske mustasilmse sõbra seltsis suu kõrvuni..ilmselt ajab raske olukord ja depressioon neid südamest naerma ja teeb meele rõõmsaks :). Kas need tulnukad on vaktsineeritud, et meie lasteaedades käivad? Ootan külma talve ja pabulastele odavaid lennupileteid sõiduks kodumaale!

  • eestlane võiks ka rohkem naeratada :)

   • kui saaks tasuta hambaravi, siis naerataks ka eestlased kindlasti rohkem.

   • ihhiii– irrva aga, kes sul keelab!? sa missioonitundega naesinemine, meil ju dimukraatia ja ligemisi aidata– on suur ja üllas häätegu. nõnnaviisi jah et; – naera aga, täiel rinnal, kõva ja heleda healega ja mede kõikide, tigedate, kurjade, vaevatute, väsinute, kibestunute, kivinägude,pagulasvaenulike, lollide, pedede ja muu eestlastest “prahi” eest! aga mis teha– säändsed me oleme, nii setus kui saardes. (tõlkes; setomaalt- saaremaani)

  • väga külma ja pikka talve on vaja, siis unustavad oma niiöelda sõja ära

 41. Maali saab vist pappi pagulaste kiitmise eest :)

 42. maali on totsna seal kambas…
  vaatasin feissbuugis seda Pagula toetajate kampa..kurb lihtsalt..milleks…õnnex kõik naised…väljaarvatud 1..kes ilmselt lihtsalt suss…

  • mis neist tahta, nemad ju usuvad ka kloordioksiidi imedesse ja ravivad lapsi sellega

  • irw,küll on tore,et sa nii tark oled :D mida sa küll sööd? (et teaks ,mida süüa ei tohiks) :D mingeid seeni vist ;)

 43. Arbeit macht Frei
  100.kommentaar

 44. nn.Maali kelle pärisnimi algab ka M tähega on lihtsalt Musta Möega Ordu nunn

 45. Mussta Möega Ordu Nunnad e.MMON

 46. mis vanal ajal reeturitega tehti?
  poodi oksa?

 47. !le-vaara nüpd tähelepanelikult,kes sõimamist alustas,eksole! :D et ma peaks laskma end rahulikult sõimata? no unusta ära!

 48. Kas tõesti pole juba mitu päeva Saksamaal, Prantsusmaal või Belgias ühtegi terrorirünnakut toimunud. Aga järgmine kõva pauk tuleb niikuinii lähiajal. See vaid aja küsimus kus ja millal ja vaja oleks ka üht korralikku pauku meil siin Tallinnas. Ehk siis avanevad ükskord maali sugustel reeturitel silmad. Aga vist vaevalt seda juhtub ennem, kui mõni pagula liige ise seda omal nahal tunda saab.
  Täna avaldas usa luure, et ISIS-e võitlejate arv on aastaga järsult kahanenud 45-lt tuhandelt 15-tuhande peale. Keegi ei tea, kuhu nad haihtunud on ja lahingutes pole neid üle mõne tuhande hukkunud.
  Arvake ära, kus nad olla võivad.
  Mina tean täpselt, kus nad on.

 49. ma ka ei saa aru sellest siinsest maalist?! Mille krdi pärast ta nii hirmsalt tahab neid võõraid meie isade maale elama kutsuda? Sõda? Milline sõda? Vaene rumaluke

 50. Reeturid lüiaxe igas kultuuriruumis mättasse…eranditult…

 51. Musta Möega Ordu Nunnad

 52. mis see Mäesalu kodune adressaat on`?

 53. Tasuta hambaarst!!???

  + korter, telekas jne.Imestama paneb selline poputamine. Meie kodutud ja üksikemad hakaku ka pagulasteks.

 54. Täpsustaksime, et Nesrin ja Hamude ning nende lapsed räägivad küll araabia keelt, lisaks kurdi ja inglise keelele. Ning nende lapsed on tüdruk, poiss, tüdruk ja sügisel on sündimas poiss.

 55. praegu ju suvine aeg, ehk on turistid.

 56. istu siis kodus,argpüks! :D

 57. õppisid ka araabia keele selgeks,tubli poiss.

Kommenteeri

Viimased uudised

css.php

© 2017 Lääne Elu. All Rights Reserved.