Lugeja küsib, jurist vastab: Kas tööandja peab andma 1. septembril vaba päeva?

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Lugeja küsib: Minu laps läheb esimesse klassi, aga tööandja ei anna mulle vaba päeva. Mis õigused mul on?

Vastab Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Ülle Kool: Kehtiv töölepingu seadus (TLS) ei kohusta tööandjat andma vaba päeva töötajale, kelle laps läheb esimesse klassi.

Millised on aga võimalused  saada  esimesel koolipäeval vaba päev? 

1) Planeerida juba puhkuste ajakava koostamisel osa oma põhipuhkusest koolimineku ajale. 7-aastase lapse vanem saab nõuda põhipuhkust talle sobival ajal (TLS § 69 lg 7 p 3);

2) Kasutada seaduses ettenähtud tasustatud lapsepuhkust – kolm tööpäeva, kui vanemal on üks või kaks alla 14-aastast last ja kuus tööpäeva, kui vanemal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla kolmeaastane laps. Lapsepuhkuse eest tasutakse Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära alusel (TLS § 63 lg 1);

3) Kasutada tasustamata lapsepuhkust, mida on töötajal õigus nõuda, kui kasvatatakse kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last. Tasustamata lapsepuhkust on õigus saada igal kalendriaastal kuni 10 tööpäeva (TLS § 64 );

4) Tööandja on kehtestanud ettevõttes korra ja annab vanematele esimesel koolipäeval vaba päeva (kas ainult esimese klassi lapsevanematele või ka näiteks 2. ja 3. klassi minevate laste vanematele).

Puhkuste kasutamine toimub puhkuste ajakava järgi ja koostatud ajakava saab muuta vaid poolte kokkuleppel. Kui ettevõttes aga ei olegi puhkuste ajakava või on, aga sealt puudub töötaja puhkus või muu puhkus (näiteks tasustatud lapsepuhkus), siis on töötajal õigus oma kasutamata puhkust nõuda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (kiri, e-kiri) avaldusega 14-kalendripäevase etteteatamisega.

Töölepingulistes suhetes peavad pooled teineteise suhtes käituma heauskselt, mõistlikult ja teise poole huvidega arvestades. Vaba päeva saamisele tuleb töötajal mõelda varakult, et tööandja teaks, ja tal oleks aega puuduvate töötajate tööd ümber korraldada. 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
4 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
niuks niuks
8 aastat tagasi

Tööle orjalaager! Koristaja kolmandik palka kui omate erialast oskust. Istute koti otsas ja ulute!? Kui mõisa aknaid tellisega üles ei leia, siis ei maksa siin ulguda!

ee
8 aastat tagasi

Kurb lugeda sellist juttu. Ja siis imestatakse miks lapsed tööle saamisel takistuseks on. Kuidas saab tööandja tööd planeerida kui kõik lastega vanemad vähem kui nädal ette teatavad, et “oih ma nüüd avastasin, et minu laps läheb kooli ja sina pead mulle selle päeva vabaks andma”.

no
8 aastat tagasi
Reply to  ee

loodame siis,et sinu ettevõttesse ei satu töötajaid,kel kõigil samal ajal lähevad lapsed esimesse klassi ja nii igal aastal 🙂

Kuglimugli
8 aastat tagasi

Nii hull see asi ka nüüd pole, et töö juurest vaba päeva ei anta. Ei usu, et Läänemaal nii kurja ülemust leida võiks. Ja – tervet päeva ei peagi võtma, aktused kõik ennelõunal tavaliselt.