Avakülg » Pealugu, Uudised » Haapsalu linnapea Urmas Suklese umbusaldamine kukkus läbi

Haapsalu linnapea Urmas Suklese umbusaldamine kukkus läbi (41)

Tänasel Haapsalu linnavolikogu erakorralisel istungil hääletati linnapea Urmas Suklese umbusaldusavaldust, mille esitasid sotsid ja IRLi saadikud. Umbusalduse poolt oli viis ning selle vastu 14 volikoguliiget.

Erakorralise istungi kokkukutsumise põhjuseks ja ainsaks päevakorrapunktiks oli umbusalduse hääletamine Haapsalu linnapeale Urmas Suklesele. IRLi fraktsiooni juhi Merle Mäesalu sõnul oli umbusalduse ajendiks meedias avaldatu, mis tõi avalikuks häälte võltsimine linnavalitsuse poolt aasta loomavaenulikema teo valimisel.

Umbusaldusavalduse esitasid linnavolikogu eelmisel korralisel istungil volikogu IRLi ja sotsiaaldemokraatide esindajad Merle Mäesalu, Ingrid Danilov, Andrei Tšerepanov, Valdo Maisalu, Raimond Lunev ja Heinar Tuulberg. Tänasel istungil puudus neist Lunev.

„Tänase umbusaldusavalduse põhjuseks on linnapea ja tema juhtimisstiil. Siiamaani on üleval kahtlus, et linnavalitsuse arvutitest manipuleeriti Eesti kõige loomavaenulikuma teo hääletustuelmusi. Senikaua kui need kahtlused on üleval, on usaldamatus ja maine kahju kogu linnavalitsusele. Seni püsib küsimus mida ebaeetlist või veelgi hullem – ebaseaduslikku – võib veel oodata või karta,“ ütles Mäesalu.

Mäesalu sõnul on tegelikult tõsisem probleem Urmas Suklese suhtumises. „Suhtumine oma tööülesannetesse ja suhtlemine linnakodanikega. Selline kriitikatalumatus ja kritiseerijate halvustamine ei ole omane tänapäevasele juhtimisstiilile,“ lausus Mäesalu.

Oma kriitlises sõnavõtus leidis Mäesalu Sukleses ka positiivseid külgi. „Positiivse poole pealt niipalju, et Suklese esimene linnapeaks oleku aja kohta on väga positiivsed mälestused. Siis oli loov ja teotahteline meeskond, linn arenes. Tänane olukord on kardinaalselt muutunud,“ ütles Merle Mäesalu. „Linna ei juhita kõigi linnakodanike huvides.“

Merle Mäesalu ütles, et Urmas Suklese jutimisstiil võib saada komistuskiviks naaberomavalitsustega ühinemisläbirääkimistel.

Volikokogu esimees keskerakondlane Jaanus Karilaid küsis Mäesalult, et kas ei peaks mustatde toonide kõrval nägema ka heledamaid.

„Võib-olla võiks algatada linnapeale ja tema meeskonnale preemia maksmise, sest Vikerkaare lasteaed on valmis, lastevanemad on rahul, lapsed on rahul, suur töö on tehtud,“ lausus Karilaid.

„Jah võiks…“ otsis Merle Mäesalu sõnu. „Võiks kaaluda küll. Aga tuletame meelde, kui pikk saaga on lasteaia ehitus, seda lubati juba 2008. aastal, see on konarlik ja pikaleveninud. Kas  ta väärib preemiat – siin on arutluse koht.“

Karilaid soovis Mäesalult teada, milline on umbusaldajate lahendus lahendus linnavalitsuse ja loomakaiseseltsi tülis. „Kas linn ehitab ise varjupaiga, kuhu läheb see 10 000 eurot [loomade varjupaiga jaoks antud] katuseraha, kuidas saab teenuse korda?“ küsis Karilaid.

Mäesalu sõnul on kodutute loomade varjupaiga teenuse osutamine linnavalitsuse kohustus ning selle saab rajada riigihankega.

Urmas Sukles ütles oma kõnes, et ta seisab volikogu ees küllaltki ebatavalises olukorras. „Sest Haapsalus ei ole umbusaldusavaldusi eriti tehtud. Probleemsed olukorrad oleme suutnud lahendada muul viisil,“ lausus linnapea.

„Lugedes umbusaldusavalduse teksti on mul imelik ja kurb tunne, sest umbusaldamine on üks viimaseid kohaliku poliitika vahendeid, mida tehakse siis, kui mitte midagi muud enam teha ei anna ja kus on umbusaldusamiseks tõeline põhjus. Umbusalduist ei tehta üle jala, kiirelt, emotsioonide ajel. Kahjuks, lugupeetud eelnõu algatajad, seda te minu arvates olete teinud,“ nentis Urmas Sukles.

Sukles ütles, et enamikuga allakirjutanutest on ta olnud kogu aeg konstruktiivne. „Olen teie ettepanekuid arvestanud, linnavalitsus on teie poolt tõstetud küsimused lahendanud,“ lausus Sukles. „Ning mulle on ausalt arusaamatu, miks te pole minuga arutanud neid umbusalduses tõstatatud nõndanimetatud puudujääke.“

Linnapea peatus oma kõnes umbusaldajate poolt esitatud puudujääkidel.

Suklese sõnul oli Eesti Loomakaitse Seltsi poolt korraldatud loomavaenuliku teo veebihääletus osa Haapsalu kohta käivast pikaajalisest laimukampaaniast. Linnapea nimetas umbusaldajaid osaks selles kampaanias.

Urmas Sukles meenutas, et mullu oli Päeva Villas Haapsalu loomade varjupaiga arutelu, kus osales ka Eesti Loomakaiste Selts. Loomakaitsjad olid selleks ajaks veebihääletuse juba algatanud ning ühe loomavaenuliku teo kandidaadina oli üles seatud ka Haapsalu. „Valefaktide alusel,“ nentis Sukles.

Urmas Sukles nõudis koosolekul Haapsalu loomavaenlaste nimekirjast eemaldamist. „Sest sellelsamal koosolekul said need valefaktid, milles meid süüdistati, kummutatud. Ma ütlesin, et kui Haapsalu linnavalitsus pole gallupist maha võetud, ma Eesti Loomakaitse seltsiga ei suhtle. Ma olen mees, kes peab oma sõna,“ lausus Sukles ja lisas, et ta ei allu santaažile. „Ja selletõttu olen ma segav faktor,“ nentis linnapea.

Urmas Sukles ütles volikogule, et loomade varjupaiga ümber käiv on turuvõitlus, kus ei valita vahendeid. „Ma olen suhelnud paljude Eesti omavalitrsustega, kellest osad ei ole sellisele survele vastu pidanud, maksavad praegu suuri summasid loomade varjupaikadele,“ ütles linnapea. „Ja tänane umbusaldus on selle võitluse üks osa.“

Sukles kinnitas, et Haapsalus on siiani suudetud vajalikku teenust pakkuda normaalse hinnaga.

Urmas Sukles ütles, et Haapsalu linn on loomade varjupaiga rajamiseks kuulutanud välja riigihanke. See hange on tema sõnul viibinud üksnes seetõttu, et on oodatud naabervaldade volikogude otsuseid, kas nad tulevad Haapsalga ühishankesse või ei. „Meil on erinevad arusaamad ja me teeme selle hanke üksi,“ kinnitas Sukles.

Urmas Sukles peatus oma kõnes ka Vikerkaare lasteaia renoveerimisel, Posti tänava kõnniteedel ja  Tamme tänava ristmiku taotlemisel. Ühtegi umbusaldajate poolt esile toodud etteheidet linnapea omaks ei võtnud.

Suklese toetuseks võttis veelkord  sõna Jaanus Karilaid. Ta on enda sõnul Haapsaluga seotud aastast 2006, linnapead on sel ajavahemikul olnud Teet Kallasvee, Ingrid Danilov ja Urmas Sukles. „Alati on tekkinud probleeme, alati on olnud eksimusi,“ nentis Karilaid.

„Kahtlemata saab kõike paremaks muuta. Ma vaatan seda [Urmas Suklese] meeskonda – [aselinnapead] Kaja Rootare, Liina Põld ja Peeter Vikman – Haapsalu ajaloos pole kunagi olnud nii head meeskonda. Nad on pädevad inimesed,“ lausus Karilaid ning kutsus volikogu liikmeid usaldama nii linnapead kui tema meeskonda.

Umbusaldusavaldus kukkus läbi. Selle poolt hääletas viis IRLi ja sotside saadikut, vastu oli neliteist Reformierakonna ja Keskerakonna saadikut.

Fotod: ARVO TARMULA

Suklese umbusaldus arvo tarmula (1) Suklese umbusaldus arvo tarmula (3) Suklese umbusaldus arvo tarmula (4) Suklese umbusaldus arvo tarmula (5) Suklese umbusaldus arvo tarmula (7) Suklese umbusaldus arvo tarmula (8) Suklese umbusaldus arvo tarmula (9) Suklese umbusaldus arvo tarmula (10) Suklese umbusaldus arvo tarmula (11) Suklese umbusaldus arvo tarmula (12) Suklese umbusaldus arvo tarmula (13) Suklese umbusaldus arvo tarmula (14) Suklese umbusaldus arvo tarmula (15) Suklese umbusaldus arvo tarmula (16) Suklese umbusaldus arvo tarmula (17) Suklese umbusaldus arvo tarmula (18) Suklese umbusaldus arvo tarmula (19) Suklese umbusaldus arvo tarmula (20) Suklese umbusaldus arvo tarmula (21) Suklese umbusaldus arvo tarmula (22)              

41 “Haapsalu linnapea Urmas Suklese umbusaldamine kukkus läbi”

 1. Merlele ja Urmasele palju õnne

  See tähendabki et isagugune võimalus korralekutsumiseks puudub. Valimiste ajal määrab raha hulk võimu suuruse rahva tahe ja arvamus on manipuleeritav rohkem kui iial enne. Millisest demokraatiast või õigusriigist te räägime kulla inimesed. Kellele te seda karnevali korraldate…???

 2. Naljapäev läbi ju.

 3. Tublid. Vaatamata tulemusele liigub Haapsalu valitsemine õiges suunas. Nimelt näitasid need inimesed eeskuju oma julgusega, et ka väikeses kohas on teisiti mõtlemine võimalik.
  Edu Merle!

 4. Olen Haapsalus sündinud ja siiani ka elanud.Ning arvan,et praegune linnapea on üks parematest. Aga midugi on Merle ilus naine….

 5. See tähendab, et need 14 saadikut pooldavad seda jama, mis linnavalitsuses toimub ja lehvitavad selle poolt.

 6. Olen uhke selle üle,et saan jääda iseendaks,sest suurim koatus on kaotada iseennaast ja seda kellelegi p…se pugemise pärast!

 7. Sukles meeldib. Kunagi ei saa kõike ideaalselt, aga suures plaanis ei ole Haapsalu elul viga mitte midagi.

 8. No tulge nüüd maapeale, kas otsuseid tehaksegi nüüd meeldivuse ja mittemeeldivuse pinnalt ainult. Kas ainus oskus ongi see et s…a mängu juures head nägu teha ja sellest rahvale meeldimiseks piisab aga rahvas mingu soome tööle. Rahvast käsitletakse kui harimatut orja selle võimu poolt.

 9. Mis Te virisete.Teile lubati neoontuledes säravas Haapsalus(kolhoosikeskuses) õnnelike nägudega hõbelusikatega roosamannat söövaid kodanike!!!Head isu.

 10. esimesele kommenteerijale

  Kas teie arvates on õigusriik sellina nagu teie soovite?. Minu arvates jälle on õigusriik selline nagu Haapsalus paregu on, sest sellise koosseisu on RAHVAS valinud. Mulle ka mõni asi ei meeldi, aga selline ongi demokraatia.
  Seega Sukles sai usaldushääletuse ja palju õnne talle!

 11. Ei maksa käituda nagu see oleks olnud linnapeale mingi võit. See tulemus oli ju juba ette teada nii rahvale, linnapeale, kui ka umbusalduse algatanutele. Oli teada ju, et koalitsiooni lambakari määgib nii nagu oinas ees ette laulab ja midagi üllatavat selles viisis ei olnud.
  Tähelepanu juhtimiseks probleemidele oli see aga väga hea viis Merle poolt.
  Kord majja seal linnavalitsuses – ka linnaametnikud peavad teadma, et nende tegemistel hoitakse silma peal ja igast jamaga tegeleda pole mõtet.

 12. usaldage edasi!Aga palun, ärge siis sinna juurde virisege.Ju siis ollakse toimuvaga rahul. Kes siis oma soojast kohast loobuda tahaks..

 13. Merle Mäesalu teisest ettekandest jäi mulje, et talle väga meeldib, kui linn maksaks rohkem maksumaksja raha varjupaigale. Rahavoog varjupaigale peab olema pidev ja tuleb maksta lisaks ka pea alusel ehk tüki kaupa. Muud segast teksti oli ka. Kokkuvõtvalt: inimene ei tea, millest räägib. Mina kui maksumaksja sugugi ei taha, et linnakassast rohkem raha läheks loomade varjupaigale. Merle Mäesalu võiks nüüd üle kuulata enda ja linnapea ettekanded ja omad järeldused teha.

  • Olen nõus see loomade varjupaiga teema ajab juba oksele. Kui Merle on nii suur kassiarmastaja, miks ta siis ise varjupaigas käsi külge ei löö?

   • opositsioonile tuleb avaldada umbusaldust. Milleks meile volinikud, kes ei täida linnapea käske!

  • Müts maha nende viie julge ees.

   Olete asjast valesti aru saanud- hoopis senini on linn jaganud maksumaksjate raha varjupaigapidajatele “ei-tea-mille-eest”, kaasaarvatud mingi “teenuse osutamise valmiduse tasu”, mida Merle vääraks pidas (põhjusega). Minu isiklik arvamus on, et see varjupaigapidajate raamatupidamine tuleks üksipulgi lahti harutada- loomi nad ei ravi, kodusid ei otsi, toit tuleb annetustena. Pole ju paha ca 90% loomadele eraldavast rahast enda taskusse pista ja niiviisi juba ca 10 aasta vältel (jah, kuuldavasti viimastel kuuldel on varjupaiga ärimehed ettevaatlikumaks muutunud, aga tagasiulatuvalt oleks kontrollimine hädavajalik). Linnaraha ei ole kasutatud sihtotstarbeliselt ja linnajuhtidel ei näi sellest sooja ega külma olevat. Ka Käsu Taavi linnale osutatavad teenused peaks kriitilise pilguga üle vaatama.

 14. […] Haapsalu linnavolikogu erakorralisel istungil hääletati linnapea Urmas Suklese umbusaldusavaldust. Oma arvamuse sai volikogu ees välja öelda ka umbusaldatav linnapea Urmas Sukles […]

 15. Täpsustuseks Suklese toodud teiste linnade näitele: loomade varjupaiga kulu Haapsalus 3000 eur/aastas ja Rakveres 30 000!!
  Paneb mõtlema,kas pole ikka äri selle loomakaitse seisukohast vaadates.

 16. Aga Rakveres on samas varjupaigas ka linnavalitsus. 2+2 on ikka neli. Ka peale neljandat õlut…

 17. Mardiga nõus

  Meil pole vaja maksta peale neile kodututele loomadele sellisel hulgal. Peaasi et miinimum on täidetud. Maksuraha saab ka normaalsemalt kasutada.

 18. ÕS-i järgi tähendab “opositsioon” küll vastuseisjaid, vastuseisu või vastutegevust, aga sellesse ei peaks klammerduma. Meie väikeses külakeses nimega Eesti oleks arukam teha koostööd, lähtudes vanasõnast “Kus viga näed laita, seal tule ja aita!”, mitte aga “Kus viga näed laita, seal tule ja laida!”.

 19. Vastandumine ja näpuga näitamine soovita koostööd teha on sisutühi eneseupitamine võtmes “kuulake ja vaadake kõik, mina olen parem!”

 20. Ärist saab rääkida siis kui varjupaik võtab vastu raha aga ei teavita kodulehel leitud loomadest, ei otsi nende omanikke / uusi kodusid, ei vaktsineeri, ei osuta elementaarset ravi, ei anna loomadele normaalselt süüa. Äri on see jah siis kui kogu varjupaigateenus koosneb loomade üleskorjamisest ja üle ukse viskamisest surma ootama ruumi, kus ootavad ees juba haigestunud. Kui küsida, millal on tegemist kasumliku äriga, siis tulebki just vaadata, kuidas loomade eest hoolitsetakse. Eestis on mitmeid varjupaiku, mis ei ole ärid ja kus loomade eest hoolitsetakse vähemalt elementaarsel tasemel ja antakse võimalus pääseda kas tagasi vanasse, või uude koju. Samuti ei pea loomad neis piinlema. Kui vaadata, mis moodi Haapalu varjukas asi on käinud pikkade aastate jooksul, siis võib igaüks ise enda jaoks selgeks mõelda, kas tegemist on ühede härraste jaoks äriga või mitte.

  • Oota nüüd natuke. Esiteks- 3000 eur-aastas on ULMELINE 250 eur/kuu. Onju. Siin lõppebki kogu jutt ärist. Peaks lõppema ka kogu jutt selle teema ümber.
   Loomade söötmine–usud sa ise ka mida sa räägid?
   Ja mis puudutab lauset “Eestis on mitmeid varjupaiku,mis pole ärid” ,nu anna kannatust. Mina olen sealt võtnud omale koera,muideks,seega ära hakka nüüd uuesti mingit soga tootma.
   Lõpetuseks–seni,kuni Sina,mina,ega teised ei suuda maksta piisavalt makse,et meie sotsiaaltoetused oleksid mõistlikul tasemel ja lapsed söönud,seni peaks ikka väga kriitiliselt vaatama selle valdkonna kulusid.

 21. Ehk siis tahtsin sellega öelda, et kui jätta tegemata kõik peale looma üleskorjamise, siis sellisel juhul moodustub linna makstud rahast kasum, sest kulusid ju ei ole. On täiesti iseasi, mismoodi selline kasum välja võetakse, paber kannatab kõike.

 22. Vastuseks sinu tänasele kommantaarile. Just täpselt nii ongi, kui mittemidagi tegemise eest saab iga kuu paarsada, siis ongi tegemist ulmeliselt mugava olukorraga, mida meil enamusel ei ole. Saad kindlasti aru, et looma üle ukse viskamine ei maksa just midagi, bensiinikulu ehk. Aga kui vaktsineerida see loom, vajadusel osutada arstiabi, otsida tema omanikku jne, viimases etapis hukata eutanaasia läbi (ei keelatud meetodeid), siis sa saad ju aru, et kõigi nende asjadega kaasnevad kulud. Siin ongi erinevus varjupaikade vahel, kus üks toimib ärina (kulusid ei ole, linna raha läheb omanike taskusse) ja teine toimib tegeliku varjupaigana, kus loomadele võimaldatakse hädavajalik (mis tekitab kulusid ja linna raha ei jookse mugavalt otse varjukaomanike taskusse). Minul on ka varjupaigast võetud lemmik ja ma tean samuti, kas mis ja kuidas. Jah, tuleb vaadata, palju on võimalik loomade jaoks raha välja käia aga see antud raha peab minema õigesse kohta. See peab minema selle jaoks, milleks see on välja makstud. Ei tohi olla nii, et keegi mugavalt elab maksumaksja ja koduta loomade arvelt. Selline olukord on suur probleem.

 23. Linnapeale umbusalduse avaldamine tundub kuidagi otsitud põhjusena, seda esiteks, teiseks – ehk teeks vahet, mis on näiline, mis tegelik. Võibolla linnapea ütles proua Mäesalule ära ja see etendus on üks kättemaksu võimalusi, sest – ei saa ju öelda, et linnavalitsus ei oleks lahendusi otsinud ja – kui pole veel leidnud, siis see probleem kindlasti laheneb. Kas see kõik on ikka nii palju väärt, et siin oma kommentaaridega sopaga üle valada ? Ehk keskenduks võimalike lahenduste otsimisele – nõu ja jõuga. Omavalitsuste ees on palju selliseid probleeme, mis neist ei sõltu ja – on ju toime tuldud, vastavalt võimalustele. Ehk vaataks seda poolt, mis on lahendatud ja – ära tehtud. Ärge tehke savisaart. Nende umbusaldajate poolt pole olnud näha, et neil endil oleks häid lahendusi olnud varrukast võtta, pigem Mäesalu kuum soov ise linnapea ametisse astuda. Aga selleks tuleb tal ennast tõestada, pangu käima oma nägemused ja projektid linna juhtimise osas, tõestagu avalikult, et tema on parem, keegi teda ju selles osas takistanud pole. Minul isiklikult on hea meel, et linnapea riigikogusse kandideerimisel vähe hääli sai, sest praegu pole meil paremat linnapead kuskilt võtta. Isiklikult tunnustan linnapead selles osas, et ta säilitas eneseväärikuse.

 24. Hirmus häbi on opositsiooni pärast. Ja no sellest, et Haapsalul on SELLINE linnapea, ei ole mõtet vist rääkidagi. Vaju häbist maa alla. Eneseväärikusest (või selle säilitamisest) siin juttugi teha ei saa..

  • Inimesed on imelikud. Kuidas saab olla minul häbi. Ärge tehke teist inimest enda omaks nagu orja, siis pole ka häbi pärast maa alla vaja vajuda.

 25. Häbi väärib pr. Mäesalu

  • Mida pr. Mäesalu teil seal häbiväärset tegi? Valgusta meid siis lähemalt. Kõrvalt vaadates tundub teil seal midagi venemaalikku.

   • netihääletuse
    variante oleks kaks:
    1. Peksame Mäesalu
    2. Peksame Suklest

    Saaksid linnavalitsuse ametnikud ka veidi tööd juurde…

 26. Viimane piisk karikasse umbusalduse ajenduseks oli vast Radari saatest välja tulnud jama. Selle asemel, et hakata “süüdlasi” otsima oma lähikonnast, oleks Sukles pidanud esmalt lükkama ümber Radari poolt esitatud faktid. Selge, et neid fakte ei olnud ega ole Suklesel ette näidata. Sukles, kui oled aus, siis käitu ka ausalt ja ära otsi tonti seal, kus seda ei ole. Kui Karilaid otsib oma tegevuses pidevalt kompromisse, siis Suklesel pole seesugust iseloomujoont kogenud.

  • ei ole mingi kommertskanali tekitatud (tellitud) pseudojama nüüd küll põhjuseks, et linnapea peaks mingeid fakte ümber lükkama. Kindlasti on targemat ka teha… :)

 27. jah, kindlasti on targamat ka teha, näiteks arvutis hääli klikkida.

 28. […] Haapsalu linnavolikogu erakorralisel istungil hääletati linnapea Urmas Suklese umbusaldamist. Oma arvamuse sai volikogu ees välja öelda ka umbusaldatav linnapea Urmas Sukles […]

Kommenteeri

Viimased uudised

css.php

© 2017 Lääne Elu. All Rights Reserved.