Justiitsministeerium karmistab elatisvõlgnike elu

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile eelnõu, millega muudetakse elatiste sissenõudmine tõhusamaks ning pannakse rohkem lapsevanemaid elatist maksma.

„Hetkel kasutusel olevad meetmed ei ole elatise sissenõudmisel mõningatel juhtudel piisavalt efektiivsed, sundimaks võlgnikke elatist maksma. Selle tõenduseks on elatisvõlgnike aastast aastasse kasvav hulk. Riik võib panustada lastetoetustesse märkimisväärseid summasid, kuid kui üks vanem jätab lapse ees oma kohustused täitmata, elab laps niikuinii pidevas vaesusriskis,“ rääkis justiitsminister Andres Anvelt.

Igal aastal teevad kohtud elatise määramise kohta üle 1000 lahendi, millest osa läheb kohtutäiturite kätte, kuna vanemad ei hakka elatist maksma. Väga suurt elatisnõuete hulka ei õnnestu aga ka kohtutäituritel sisse nõuda. Aasta alguse seisuga oli täitemenetluses üle 12 000 elatisnõude ning nendest tulenev võlgnevus kokku oli üle 10 miljoni euro.

Eelnõust tulenev üks suuremaid muudatusi seisneb selles, et tulevikus saab kohus elatise mõjuva põhjuseta tasumata jätmise korral peatada võlgniku mootorsõiduki või väikelaeva juhtimisõiguse, harrastuspüügi- või kutselise kalapüügi õiguse, jahitunnistuse või relvaloa kehtivuse. Kohus saab keelata ka nimetatud õiguste andmise.

„Tegemist on n.ö ennetava vahendiga, mis peaks maksmisest kõrvale hoidvaid lapsevanemaid piisavalt mõjutama. Kindlasti aga tuleb rõhutada, et näiteks sõiduki juhtimisõigust ei saa peatada, kui see on vajalik raha teenimiseks, mille arvelt elatist maksta,“ ütles justiitsminister Andres Anvelt.

Teine olulisem muudatus on see, et kohtutäitur on tulevikus kohustatud elatisvõlgnikuga teatud aja tagant ühendust võtma, et selgitada välja, miks ta ei täida lapse ülalpidamiskohustust, millised on tema sissetulekud ning kuidas kavatseb võlgnik elatise võlgnevuse likvideerida. Kui muud täitemenetluse toimingud pole pika aja jooksul võimaldanud elatist sisse nõuda, siis peab kohtutäitur arestitava vara leidmiseks ja selle müümiseks võlgniku valduses olevaid ruume ja maatükki regulaarselt läbi otsima.

Ka selleks, et saada edaspidi riigilt erametsaomaniku või ettevõtluse alustamise toetust, ei tohi olla inimesel lapse elatise võlgnevust.

Lapse elatisnõude aegumistähtaeg pikeneb kolmelt aastalt kümnele ning nõue ei aegu enne, kui laps on saanud täisealiseks või 21-aastaseks, kui ta jätkab õpinguid. Praegu on täiseealisel lapsel õigus saada elatist kuni 21. eluaastani juhul, kui ta õpib põhi-, kesk- või kutsekoolis. Tulevikus on see õigus ka kõrgkoolis õppival inimesel.

Samuti muutub eelnõu järgi isiku töötasu suuruse arvestamine selle arestimisel, nii et töötasu hulka saab arvestada ka muid mitterahalisi hüvesid, mida tööandja töötajale võimaldab. Kohtutäiturid saavad edaspidi õiguse arestida kolmandale isikule võlgniku eest makstud rahalise kohustuse. Sellega püütakse saada kätte kohtutäituri eest varjatud raha, mis on makstud võlgniku kohustuse täitmiseks kolmandale isikutele sularahas või kasutades teiste isikute kontosid. Lihtsustub ka riigi õigusabi taotlemine, kui riigi õigusabi taotletakse lapse elatise asjus.

Justiitsministeerium saatis eelmisel nädalal kooskõlastusringile ka teise eelnõu, millega muutub põlvnemise tuvastamise hagi läbivaatamine riigilõivuvabaks, kui seda nõutakse koos elatisega. Hetkel tuleb põlvnemise tuvastamise hagilt tasuda riigilõivu 300 eurot. Kui põlvnemise tuvastamist nõutakse elatist nõudmata, on riigilõivumääraks hagi esitamisel edaspidi 40 eurot.

Mõlema eelnõuga on võimalik tutvuda eelnõude infosüsteemis.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
13 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
anonymous
9 aastat tagasi

täiturile kott pähe ja metsa , varga kari.
enam debiilsemaks see elu siin minna ei saa , ehk varsti hakkame pigem kongi toppima elatisraha maksmatta jätnud inimesed.
litsid löövad litsi ja lasevad peenikest naeru , neile tehta midagi.
riigikogul kah puts pähe tõmmatud.

Anonüümne
9 aastat tagasi

aga miks ei ole kuskil juttu nendest kes on mitteametlikult välisriigis tööl?
Nagu kohtitäitur vastas, et tema ei saa midagi teha, peab tegutsema vabariigi seaduste järgi.
võlgnik aga plaksutab käsi ja lööb laia lehte.

KUSJUURES
9 aastat tagasi
Reply to  Anonüümne

täpselt nii teengi,sest puudub mul võimalus nende lollide kallutatud seaduste täitmiseks,veel parem mul oma firmagi,ei pea alati olema ise juhatuses,sest muidu seaduslikud vargad kohe näol

to mm
9 aastat tagasi

küsimus pole praegu ju selles.Sa elad ühiskinnas,kus kehtivad seadused,mida tuleb täita.Ühiskonna liikmena on sul õigused ja kohustused.Kui nüüd üks pool eirab oma kohustusi ja rikub seadust,kas peame sellele pealt vaatama ja käsi laiutama,et no mis seal ikka,ega see kedagi aita ? Tühistame siis üldse kõik seadused ja teeme igaüks ,mis tahab.

eks tuleb
9 aastat tagasi
Reply to  to mm

märkida algul ikka KES ON SINNA ennast smuugldanud SEADUSI TEGEMA ja kes rahastavad NEID SEADUSI,loe kes annetavad erakondadele,autorollo ja webfond ja kallas ja kui need sülid oleks võllas,siis võiks tõesti RÄÄKIDA seadustest ja nende täitmisest ja mis iganes veel ja veel,aga et mingi anvelt on ennast sinna SÖÖNUD,ja foliumi andres ja kus ta nüüd on ja kust mis rahadega tuli kaja kallas,100a salastatud webfondi rahade väljavõtja jne,siia võiks lisada suklese lipstoki hans………ei viitsi rohkem,näpp väsis ära seda trükkimast,kui teaks et oleks kasu kirjutaks kuidas tegelt sadusi vastu võetakse,ja kes NEID ostab,mis kõige naljakam MILLAL

sorts
9 aastat tagasi

see seaduseelnõu ainult soodustab litse lapsega olema.
kuda vanasti oli– kui naine kodus mehega,lastega ja töödega hakkama ei saanud,pandi ta vankri pääle koos veimekirstuga ja tagasi vanemate juurde.
seokest ei võtnud ka saunikud endale päivliseks

aga nüüd—saab harkjalg lapse, mees olgu eluaeg ta ori.

nimetame siis asju õigesti–matriarhaat on seadustumas

mm
9 aastat tagasi

Ma ei saa aru, kuidas saab raha maksmine aidata last kasvatada… tulen ise perest, kus olid mõlemad vanemad täiesti normaalsed. Ühel heal päeval otsustas ema lihtsalt lapsega jalga lasta ja isa enam lapsele ligi ei lasknud. Hoolimata sellest, et isa oli nõus endiselt last toetama nii riietega, kui temaga aega veetma ja osalema lapse kasvatuses nii nagu normaalne oleks, nõudis ema ainult raha. Meil puudub süsteem, mis kontrolliks, kas see raha jõuab ikka lapsele või ostab vanem selle eest omale asju, mida enne ei oleks saanud lubada.

vot
9 aastat tagasi
Reply to  mm

nii ongi,kellele kaevata et raha anti käest kätte,ja ikka lapsel 3a vanad talvesaapad,aga uuel lapsel iga aasta UUED saapad,peale selle ei antagi lapsega kokku saada,kurvem veel,lapsele räägitakse et issi nii paha,ei anna raha jne,võiks blogi teha,aga jah,pärast ei saa laps rahu ei koolis egal mujal

see pole
9 aastat tagasi

kindlasti õige viis, kõrvalehoidja saab ju tulu kui tal jätkub taoliste lubade vms taotlemiseks raha, võtku kinni see koht kust tulu tuleb, kahjuks selleks võimekust pole, minnakse ikka ja jälle kergema vastupanu teed

no+see+on
9 aastat tagasi
Reply to  see pole

täpselt nii

to sven
9 aastat tagasi

on sul karta kohtutäiturit või elatisenõuet, et nii arvad ? täiest normaalne, et lõpuks teeb riik samme, et elatisest kõrvalehoidjaid maksma panna.

sven bergström
9 aastat tagasi

no ikka täielik lollus

no see on
9 aastat tagasi

ju anvelt,pärast on häda,et jube paljud ON teise riiki kolinud,ei taha ju keegi kuulda ENNE KUI tagajärjed käes,ei siis enam pööra midagi tagasi,aga jah,nande eesti fabariigi lõivudega pühkige sedasamust,ja on vääääga palju mooduseid kuidas seaduslikest varastest,loe kohtutäituritest,hoiduda seaduslikult,näide elust enesest,mul toodi küla pealt laps koju,ja alimente pean nagu ikka mina maksma……………………